Stoma bölgesinde renk, ısı, oksijen ve nem oranı değişikliklerinin komplikasyonu öngörmedeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of colour, temperature, oxygen and humidity changes in the stoma area on predicting complications
- Tez No: 947056
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, stoma bölgesinde renk, ısı, oksijen ve nem oranı değişikliklerinin komplikasyonları öngörmedeki etkisinin incelendiği, nicel türde, tanımlayıcı ve analitik bir çalışma olarak yapıldı. Bu bağlamda 42 hastaya ulaşıldı. Veriler hastaların hastane yatışından sonra cerrahi girişim öncesinde klinikte, yüz yüze görüşme yapılarak elde edildi. Cerrahi girişim sonrası birinci günde ilk ölçüm, cerrahi girişimden sonraki beşinci günde ikinci ölçüm, taburculuk sonrası ilk poliklinik görüşmesinde 14.-17. günde son ölçüm yapılarak renk, ısı, oksijen ve nem oranları ölçüm tablosuna kayıt edildi. Ölçümler sırasında komplikasyon varlığı değerlendirildi, Pittman Ostomi Komplikasyon Şiddet İndeksi (OSCI) kullanılarak komplikasyon şiddeti belirlendi. Verilerin analizinde IBM SPSS 27 yazılımı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was a quantitative, descriptive and analytical study in which the effect of colour, temperature, oxygen and humidity changes in the stoma area on predicting complications was examined. In this context, 42 patients were reached. Data were obtained by face-to-face interviews in the clinic before surgical intervention after hospitalisation. The first measurement was made on the first day after surgical intervention, the second measurement was made on the fifth day after surgical intervention, and the last measurement was made on the 14th-17th day at the first outpatient clinic visit after discharge, and the colour, temperature, oxygen and humidity changes were recorded in the measurement table. The presence of complications was evaluated during the measurements, and the severity of complications was determined using the Pittman Ostomy Complication Severity Index (OSCI). IBM SPSS 27 software was used for data analysis.