Kronik obstrüktif akciğer hastalığı(KOAH) tanılı bireylere verilen inhaler ilaç kullanımı eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of inhaler drug usage training given to individuals diagnosed with chronic obstructive LUNG disease (COPD)
- Tez No: 805862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, KOAH'lı bireylere inhaler ilaç kullanımına yönelik verilen eğitimin bireylerin inhaler ilaç kullanma becerilerine, dispne ve hastalık şiddeti üzerine etkisini değerlendirmektir. Araştırma randomize kontrollü deneysel türdedir. Veriler Aralık 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin göğüs hastalıkları polikliniğinde toplandı. Araştırmaya alınma kriterlerine karşılayan 45 müdahale ve 45 kontrol gurubu olmak üzere toplam 90 hasta dahil edildi. İnhaler ilaç kullanımı eğitimi öncesi ve sonrasında inhaler ilaç kullanma becerisi, dispne durumu (Medical Research Council Dispne Skalası) ve hastalık şiddeti değerlendirildi. Verilerin analizinde bağımsız t test, Varyans Analizi, Tukey testi ve Pearson korelasyonu ve ki-kare testleri kullanıldı. Müdahale ve kontrol grupları arasında cinsiyet, gelir düzeyi, sigara kullanımı, tanı yılı, cihaz kullanımı, mevcut sağlık durumlarını değerlendirmeleri ve inhaler eğitim almaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of training given to individuals with COPD on inhaler drug use on their inhaler drug use skills, dyspnea and disease severity. The research is of the randomized controlled experimental type. The data were collected in the chest diseases outpatient clinic of a university hospital between December 2022 and May 2023. A total of 90 patients, 45 in the intervention and 45 in the control group, who met the inclusion criteria were included. Before and after inhaler drug use training, inhaler drug use skills, dyspnea status (Medical Research Council Dyspnea Scale) and disease severity were evaluated. Independent t-test, Analysis of Variance, Tukey test, Pearson correlation and chisquare tests were used in the analysis of the data. It was determined that there was no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of gender, income level, smoking, year of diagnosis, device use, evaluation of their current health status and inhaler training (p>0.05).