Avrupa Birliği üyesi ülkelerde sermaye piyasalarında faaliyet gösteren aracı kuruluşlar ve yatırım bankalarına ilişkin düzenlemeler ve uyumlaştırma çalışmaları
Regulations relating to intermediary institutions and investment banks operating in capital markets in the European Union countries, and harmonisation efforts
  1. Tez No: 94711
  2. Yazar: ADALET DEMİRÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada Avrupa Birliği (AB) kapsamında, Üye Ülkelerde sermaye piyasalarında faaliyet gösteren aracı kuruluşlar ve yatırım bankalarını etkileyen politikalar ve temel düzenlemeler incelenmekte, ulusal düzenlemelerden kaynaklanabilecek uyumlaştırma sorunları ile AB çapında tek bir piyasa yaratılmasına yönelik çalışmalar irdelenmektedir. Bu çerçevede öncelikle yatırım bankacılığı faaliyetlerinin niteliği ve kapsamı ile Avrupa'da yatırım bankacılığının gelişimi kısaca ele alındıktan sonra finansal entegrasyon süreci ve Yatırım Hizmetleri Direktifine ağırlık verilerek, sermaye piyasası işlemlerini ve yatırım bankalarını etkileyecek direktifler incelenmeye çalışılmıştır! AB ülkelerinde aracı kuruluşlara ve yatırım bankalarına ilişkin düzenlememelerin genel esasları ve uyumlaştırma çalışmaları da bu bağlamda ele alınmıştır. Finansal piyasalara işlişkin AB direktiflerine görülen yaklaşım, bir Üye Ülkede faaliyet izni almış olan finansal hizmet kuruluşlarının, yeniden izne gerek olmaksızın diğer Üye Ülkelerde de, şube açmak ya da sınır-ötesi hizmet sunmak suretiyle faaliyet gösterebilmelerine olanak veren“Tek Avrupa Pasaportu”yaklaşımıdır. Bu ise Üye Ülkelerdeki ulusal düzenleme standartlarında belirli ölçüde bir uyumlaştırmayı gerekli kılmaktadır. Bununla beraber tam ve detaylı bir uyumlaştırmanın yerini zaman içinde minimum standartlarda uyumlaştırmanın almış olduğu söylenebilir. Diğer yandan finansal piyasalar ve kuruluşlara ilişkin direktiflerin esas olarak, bankaların klasik bankacılık işlemleri yanısıra diğer finansal hizmetleri de sunabildikleri“evrensel bankacılık”modeline dayandığı görülmektedir. Yukarıda belirtilen gelişmeler tüm Üye Ülkeleri kendi sistemlerini AB 'deki yeni düzenleyici çerçeveye uyumlaştırma ve yatırım hizmetlerine ilişkin Direktifi hayata geçirme yönünde yasal ve teknik reform çalışmalarına yöneltmiştir. Bununla beraber 115hukuk sistemlerinde görülen bazı farklılıklar ile sermaye piyasalarının işleyişinde hayati önem taşıyan teknik altyapı ve teknolojik kapasite açısından gelişmişlik farkları ve bunların sonucunda yatırımcıların korunması açısından ortaya çıkabilecek potansiyel sorunlar gibi etkenler, tüm Avrupa çapında tam anlamıyla entegre finans piyasalarının (özellikle sermaye piyasasının) oluşumunu kısıtlayan faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum AB yetkili organlarını, orta vadeli hedefler ve bunları gerçekleştirmeye yönelik eylem plam belirlemeye yöneltmiştir. AB çapındaki yeni düzenleyici yapı, teknolojik gelişmeler ve sermaye piyasalarının globalizasyonu gibi etkiler sonucunda, Avrupa'da diğer önemli finans merkezleriyle entegre ve kuralları birbirine benzeyen piyasaların oluşması, ulusal sistemlerin işleyişindeki bazı farklılıklar devam edebilmekle beraber, minimum standartlarda uyumlaşma ilkesi çerçevesinde ortak düzenleme standartları geliştirme yönündeki çabalar sonucunda ortak bir noktaya doğru ulaşılması beklenmektedir. Diğer yandan gerek AB çapında faaliyet gösterme serbestisi ve gerekse dünyanın diğer bölgelerinden finansal kuruluşların Avrupa piyasalarına girmesi sonucunda, aracı kuruluşların ve yatırım bankalarının daha yoğun rekabet şartlarında çalışmak durumunda kalacakları söylenebilir. 116
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is to examine the EU policy actions and regulations affecting the activities of intermediary institutions and investment banks operating in Member States' capital markets, and to review harmonisation problems which could arise from the national regulations and actions aimed at implementation of an harmonised EU wide single market in financial services. In this regard, following a brief description of the nature and extent of investment banking activities and some information on historical background of investment banking in Europe, financial integration processs and directives relating to capital market activities and investment banks have been elaborated with special emphasis to the Investment Services Directive. The main characteristics of the EU states' regulations concerning the investment banking and harmonisation efforts have also been surveyed. In the EU context, the“single European passport”approach allowing financial services firms licensed in a Member State to establish a branch or to provide crosss- border services in other Member States without the need for further authorisation has been adopted. This requires harmonisation of national regulatory and supervisory standards to a certain extent. However, harmonisation of minimum standards instead of a very detailed harmonisation has been applicable as principle. On the other hand, directives concerning the financial markets and institutions are based on universal banking model under which banks can engage in almost all financial activities including securities market operations in addition to traditional banking activities. Within this framework, Member States have initiated some regulatory reforms in their respective countries to comply with the EU regulations and to implement the Investment Services Directive. However, some factors such as the variations between 117legal systems and cultures, differences in technical capacity to handle financial transactions, hence potential problems with regard to consumer (investor) protection are amongst the most significant stumbling factors to the development of an integrated single market in financial services in the EU. In an effort to take the necessary measures to achieve this, the authorised bodies of the EU has adopted an action plan defining the objectives and the policy measures in financial services market in the medium term. It is expected that in conjunction with the new EU regulatory environment, technological developments and globalisation of securities markets all over the world, the European markets will be unified markets integrated with other major financial centers. It is likely that this willl lead to a convergence in regulating financial services institutions as a result of the efforts to develop common regulatory standards although some minor differences among the national markets may still be available. Finally, it can be said that the intermediary institutions and investment banks will also face with a competitive pressure due to openning up the national markets to all EU financial services firms and the ability of financial institutions from other financial centers to access the Europen markets. 118