Merkezli balpeteği örgüsünde bikuadratik etkileşimli anizotropik heısenberg sistem için çift yaklaşım metodu
Pair approximation method for anisotropic heisenberg system with biquadratic interaction on centered honeycomb lattice
- Tez No: 947116
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSTAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Spin-1 anizotropik Heisenberg sistemin manyetik ve termodinamik özellikleri çift yaklaşım metodu ile incelenmiştir. Sistem, merkezli balpeteği örgüsü üzerinde bulunan en yakın komşu spinler arasında hem bilineer hem de bikuadratik değiş-tokuş (exchange) etkileşimleri içerir. Pozitif bikuadratik değiş-tokuş etkileşim parametreleri için, Heisenberg durumunda faz geçişleri hem birinci hem de ikinci mertebedendir. Bu geçiş sıcaklıklarında termodinamik özelliklerde de bir süreksizlik olur. Bazı negatif bikuadratik değiş-tokuş etkileşim parametreleri için hem Heisenberg hem de Ising durumlarda, ferromanyetik durum antiferromanyetik durum lehine değişir. Negatif işaretli bikuadratik değiş-tokuş etkileşim parametresi tarafından oluşturulan engellenmiş (frustrated) antiferromanyetik yapının, sistemin manyetizasyonunu, kuadrupolar momentini, iç enerjisini, ısı kapasitesini, entropisini ve serbest enerjisini önemli ölçüde etkilediği gösterilmiştir, burada sistem, salınımlı kaotik bir faz değişimine sahiptir. Bu nedenle bu çalışma, merkezli balpeteği örgüsündeki spin-1 Heisenberg sisteminde antiferromanyetik faz oluşması için bikuadratik etkileşimin gerekli koşullarını göstermesi açısından literatüre önemli bir katkı sunmaktadır. Isı kapasitesinde, biri kritik sıcaklıkta ve diğeri düşük sıcaklıkta olmak üzere iki pik gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The magnetic and thermodynamic properties of the spin-1 anisotropic Heisenberg system are studied within pair approximation method. The system contains both the bilinear and biquadratic exchange interactions between the nearest neighboring spins located on a centered honeycomb lattice. For the positive biquadratic exchange interaction parameters, the phase transition in the Heisenberg case is of both second and first order where there is a discontinuity in the thermodynamic properties at this transition temperature. For some negative biquadratic exchange interaction parameters, in both the Heisenberg and Ising cases, the ferromagnetic state changes in favor of the antiferromagnetic state. The frustrated antiferromagnetic structure created by the biquadratic exchange parameter with negative sign was shown significantly influence the magnetization, quadrupolar moment, internal energy, heat capacity, entropy and free energy of the system, where the system has an oscillating chaotic phase regime. Therefore, this study makes an important contribution to the literature in terms of demonstrating the necessary conditions of biquadratic interaction for the formation of an antiferromagnetic phase in the spin-1 Heisenberg system in the centered honeycomb lattice. A double peak behavior was observed in the specific heat, with one at the critical temperature and another at a low temperature.