Calculation of nuclear equations of state using markov chain monte carlo
Markov zinciri monte carlo kullanılarak nükleer durum denklemlerinin hesaplanması
- Tez No: 947115
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gözlemler üzerinden bir nükleer durum denklemini kısıtlamak ciddi hesap gücü gerektiren bir süreçtir. Bu çalışmada, literatürde kullanılan kafes yaklaşımı ile karşılaştırmak için bir Metropolis örnekleyicisi oluşturulmuştur. Durum denklemi, enerjinin bir Taylor serisi açılımı ile ifade edilerek model bağımlılığından arındırılmış şekilde üretilmiştir. Tolman-Oppenheimer-Volkoff denklem sistemi bu durum denklemiyle birlikte çözülerek gözlenebilirler elde edilmiş, böylece parametreler PSR J0030+0451 ve PSR J0740+6620'nin kütle-yarıçap dağılımları kullanılarak kısıtlanabilmiştir. Bu süreç önce empirik parametrelerden bir kafes oluşturup her düğüm için durum denkleminin hesaplanmasıyla, sonra da yukarıda bahsedilen nötron yıldızlarının kütle-yarıçap dağılımlarını hedef olarak kullanan bir Metropolis örnekleyici ile gerçekleştirilmiştir. Her iki yöntem de tutarlı sonuçlar göstermektedir. MCMC metodu hesaplama süresini önemli ölçüde azaltmış, sonuç dağılımda çözünürlüğü artırmış ve analizi sürecini basitleştirmiştir. MCMC sonuçları üzerinde makuliyet kontrolleri gerçekleştirilmiş ve gelecekteki çalışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Constraining a nuclear equation of state by using observations is a computationally expensive process. In this study, a Metropolis sampler is established to compare with a grid approach. The equation of state is produced from a Taylor series expansion of energy, which is free from any model dependencies. Tolman-Oppenheimer-Volkoff equations are solved together with this equation of state to obtain observables, which are then constrained using the mass–radius distributions of PSR J0030+0451 and PSR J0740+6620. This process is executed first by constructing a grid of empirical parameters and calculating the equation of state on each node, then by a Metropolis sampler that uses mass-radius distributions of the aforementioned neutron stars as target probabilities. Both methods show consistent results. MCMC significantly reduces computation time, enhances resolution, and simplifies the analysis process. Multiple sanity checks on MCMC results are also carried out and future work is discussed.