Demir eksikliği anemisi olan 18-49 yaş arası kadınlarda Pika ile obsesif kompülsif belirtiler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between Pica and obsessive compulsive symptoms in women aged 18-49 with iron deficiency anemia
  1. Tez No: 947124
  2. Yazar: AYBÜKE GÖÇER GENCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜÇHAN ALANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küresel anemi prevalansı tahmini %24,8 olup 1,62 milyar kişiyi etkilemektedir. Dünyada en sık görülen anemi çeşidi olan demir eksikliği anemisi önemli bir sağlık sorunudur. Demir eksikliği anemisinde baş dönmesi, çarpıntı hali ve halsizlik en sık görülen yakınmalardır. Ülkemizde ciddi bir sağlık sorunu olan pika yiyecek sınıfında olmayan maddelerin devamlı tüketilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada demir eksikliği anemisi olan 18-49 yaş arasındaki kadınlardaki pika sıklığını ortaya çıkartmak, pika ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki bir ilişki olup olmadığını tespit etmek ve ilişki olması durumunda bu ilişkinin hangi bağlamda olduğu ortaya koymak amaçlandı. Kesitsel, tanımlayıcı özellikte olan bu çalışmaya, 18-49 yaş arasındaki 170 kadın dahil edildi. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan 'Sosyodemografik Bilgi Formu' ve 'Obsesif İnanışlar ölçeği' kullanıldı. Veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22 paket programında istatistiksel analizlerle değerlendirildi. Bağımsız Örneklem t ve One-Way ANOVA testleri kullanıldı. Parametrik kriterleri sağlamayan verilerin analizinde ise parametrik olmayan testlerden; Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Sayısal değişkenler arasında ilişkiyi belirlemek için, normal dağılım gösteren sayısal parametrelerin karşılaştırılmasında Pearson Korelasyon testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The global prevalence of anemia is estimated to be 24.8%, affecting 1.62 billion people. Iron deficiency anemia, the most common type of anemia worldwide, is a significant health issue. Dizziness, palpitations, and weakness are the most common complaints in iron deficiency anemia. Pica, a serious health problem in our country, is defined as the continuous consumption of substances that are not considered food. This study aimed to investigate the frequency of pica in women aged 18-49 with iron deficiency anemia, to determine whether there is a relationship between pica and obsessive-compulsive symptoms, and if such a relationship exists, to identify the context in which it occurs. This cross-sectional, descriptive study was conducted with 170 women aged 18-49. The 'Sociodemographic Information Form' and 'Obsessive Beliefs Scale' utilized by the researcher were used as data collection tools. Statistical analysis was carried out with the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22 package program. Independent Sample t and One-Way ANOVA tests were utilized for statistical analysis. In the analysis of data that did not meet the parametric criteria, nonparametric tests, Mann-Whitney U, and Kruskal Wallis tests were utilized. In order to determine the relationship between numerical variables, the Pearson Correlation test was utilized in comparing numerical parameters that showed normal distribution.