Bölgesel kalkınma sürecinde akıllı uzmanlaşma yaklaşımı ve Bursa Bölgesi üzerine bir araştırma
Smart specialization approach in the regional development process and a research on Bursa Region
- Tez No: 947147
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM OKAN TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma; akıllı uzmanlaşma stratejisinin Bursa bölgesinde uygulanabilirliğini ve etkilerini araştırmaktadır. Akıllı uzmanlaşma; yenilikçi, rekabetçi ve sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi hedefleyen bir yaklaşım olup, özellikle bölgelerin mevcut potansiyelinin ortaya çıkarılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı; akıllı uzmanlaşma yaklaşımının sunduğu yenilikçi ve iş birliğine dayalı mekanizmaları analiz ederek bölgesel kalkınmaya olan desteğini araştırmaktır.Çalışmada Bursa'nın ekonomik potansiyeli sektörel kümelenme, sürdürülebilir kalkınma, teknolojik gelişim ve yenilik hedefleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Nitel bir yöntemle tasarlanmış olan araştırmada kamu kurumları, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan paydaşlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenecektir. Bu araştırma sadece politika yapıcılar için öneriler sunmakla kalmayıp, yenilik ve bölgesel kalkınma politikaları üzerine yapılan araştırmalara da destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the applicability and impacts of the smart specialization strategy in the Bursa region. Smart specialization is an approach aimed at fostering innovative, competitive, and sustainable economic growth, with a particular focus on revealing the existing potential of regions. The primary objective of the research is to analyze the innovative and collaborative mechanisms provided by the smart specialization approach and examine its contribution to regional development. Bursa's economic potential is assessed within the frameworks of sectoral clustering, sustainable development, technological advancement, and innovation goals. Designed as a qualitative study, the research involves semi-structured interviews conducted with stakeholders, including public institutions, private sector representatives, universities, and non-governmental organizations. The collected data will be analyzed using the content analysis method. This study not only offers recommendations for policymakers but also contributes to research on innovation and regional development policies.