Kapitalosen çağda varlığını yitiren ağacın sanattaki imgesel temsili
The imaginary representation of the tree in art which lost its existence in the Capitalocene age
- Tez No: 947146
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu eser metni çalışması, geç kapitalizmin doğa üzerindeki yıkıcı etkilerinin sanat alanındaki yansımalarını, ağaç imgesi üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, özellikle Jason W. Moore'un“Kapitalosen”(Fosil sermaye teorisi) kavramı etrafında şekillenen teorik çerçeve içerisinde, sanatsal üretimin ekolojik krize verdiği yanıtları analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışma, kapitalist üretim ilişkilerinin doğayı metalaştırma sürecini ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekolojik tahribatın, çağdaş sanatta nasıl temsil edildiğini sorgulamaktadır. Ağaç imgesi, bu bağlamda sadece bir doğa unsuru olarak değil, aynı zamanda insanlığın doğayla kurduğu ilişkinin sembolik bir göstergesi olarak ele alınmaktadır. Araştırma, özellikle 2000 sonrası dönemde üretilen sanat eserlerindeki ağaç temsillerini, eko eleştirel bir perspektiften inceleyerek, sanatın ekolojik krize dair farkındalık yaratma potansiyelini tartışmaya açmaktadır. Bu çalışma, sanat tarihi, ekoloji, ekonomi politik ve görsel kültür çalışmaları gibi disiplinler arası bir yaklaşımı benimsemektedir. Araştırma kapsamında, seçilmiş çağdaş sanat eserleri üzerinden, ağaç imgesinin değişen anlamları ve temsil biçimleri analiz edilecek; kapitalist modernite ile doğanın metalaşması arasındaki ilişki, sanatsal üretim pratikleri üzerinden sorgulanacaktır. Bu bağlamda, çağdaş sanatçıların ekolojik krize karşı geliştirdikleri eleştirel söylemler ve alternatif temsil stratejileri de araştırmanın odak noktalarından birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work aims to examine the reflections of the destructive effects of late capitalism on nature in the field of art through the image of the tree. The research aims to analyze the responses of artistic production to the ecological crisis, especially within the theoretical framework shaped around Jason W. Moore's concept of“Capitalocene”(Fossil capital theory). The study questions how the process of capitalist production relations' commodification of nature and the ecological destruction that results from this are represented in contemporary art. In this context, the image of the tree is considered not only as an element of nature, but also as a symbolic indicator of humanity's relationship with nature. The research examines tree representations in works of art produced especially in the post-2000 period from an ecocritical perspective, and opens up discussions on the potential of art to raise awareness about the ecological crisis. This study adopts an interdisciplinary approach such as art history, ecology, political economy and visual culture studies. Within the scope of the research, the changing meanings and representations of the tree image will be analyzed through selected contemporary works of art; the relationship between capitalist modernity and the commodification of nature will be questioned through artistic production practices. In this context, the critical discourses and alternative representation strategies developed by contemporary artists against the ecological crisis also constitute one of the focal points of the research.