İşitme cihazı kullanıcılarında sosyal görünüş kaygısının imcelenmesi
Investigation of social appearance anxiety in hearing aid users
- Tez No: 947247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKKOYUN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İşitme kaybı; dış kulak, orta kulak, iç kulak ve işitme sinirinde bulunan lezyonlar sonucunda meydana gelmektedir. İşitme kaybını azaltmak amacıyla işitme cihazı kullanımı önerilmektedir. Ancak, işitme kaybı tanısını alan bireylerin işitme cihazı kullanımını reddedebildiği görülmektedir. Bu çalışma işitme cihazı kullanımının sosyal görünüş kaygısına neden olabileceği düşünülerek işitme cihazı kullanıcılarında sosyal görünüş kaygısını demografik özelliklere ve işitme cihazı modeline bağlı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18 – 95 yaş aralığında, 111 işitme cihazı kullanıcısı katılmıştır. Katılımcılara demografik özelliklerle beraber Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeğini içeren bir anket sunulmuştur. Çalışma bulgularında cinsiyet, vücut kitle indeksi, sigara kullanımı, başörtüsü kullanımı, işitme cihazı kullanım süresi, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi açısından anlamlı bir ilişki bulunmazken yaş, eğitim durumu, medeni durum, işitme cihazı türü ve işitme cihazının günlük kullanım süreleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Literatür incelendiğinde; işitme kaybının sosyal olarak bireyleri zorluklarla karşı karşıya bıraktığı bildirilmektedir. Sosyal olarak iletişim güçlüğünü azaltması nedeniyle işitme cihazı kullananlarda işitme cihazı memnuniyeti ve yaşam kalitelerinde yükselme görülmesine rağmen işitme cihazı kullanımını reddetme davranışı yaygındır. Bu davranışın yaygınlığını maddi zorluklarla ilişkilendiren çalışmalar olsa da bireylerin sosyal çevrelerinde oluşturacakları olumsuz izlenim korkusuyla geliştirdikleri kaygılarla da ilişkilendiren çalışmalar da bulunmaktadır. Toplumsal olarak işitme cihazına bakış açısının olumlu olmayabileceği bildirilmektedir. Toplumsal farkındalık için oluşturulacak etkinlik ve eğitim programlarının olumsuz yargıyı değiştirebildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing loss occurs due to lesions in the outer ear, middle ear, inner ear, and auditory nerve. The use of hearing aids is recommended to reduce hearing loss. However, it has been observed that individuals diagnosed with hearing loss may refuse to use hearing aids. This study aims to examine the social appearance anxiety of hearing aid users based on demographic characteristics and hearing aid models, considering that the use of hearing aids may cause social appearance anxiety. A total of 111 hearing aid users, aged between 18 and 95, participated in the study. A questionnaire including demographic characteristics and the Social Appearance Anxiety Scale was administered to the participants. The study findings indicate that there is no significant relationship between gender, body mass index, smoking, headscarf use, duration of hearing aid use, height, weight, and body mass index. However, a significant relationship was found between age, education level, marital status, type of hearing aid, and daily usage duration of hearing aids.The literature review indicates that hearing loss presents social challenges for individuals. Despite the increased satisfaction and quality of life among hearing aid users due to reduced communication difficulties, the behavior of refusing to use hearing aids is common. While some studies relate this behavior to financial difficulties, others associate it with the anxiety developed due to the fear of creating a negative impression in their social environment. It has been reported that the societal view of hearing aids may not be positive. It has been observed that awareness activities and educational programs created for social awareness can change the negative perception.