Tinnitusu olan bireylerde işitme cihazı kullanımının SDT (speech discrimination test) skorları üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hearing aid use on SDT (speech discrimination test) scores in individuals with tinnitus
- Tez No: 947248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKKOYUN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İşitme kaybı ve tinnitusun birlikte görülmesi klinikte sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İşitme kaybı yaşayan bireylerde, dış ortamdan gelen sinyal daha az uyarım oluşturur ve sonucunda bireyin tinnitus farkındalığı artar. Tinnitus bireylerin odaklanma, konuşmayı anlama ve ayırt etme becerileri üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Tinnitus sorunu yaşayan birçok bireyin konuşulanları anlamada ve iletişim becerilerinde güçlük çektiği görülmektedir. Bu durumda tinnitusun yönetiminde ilk seçenek işitme cihazı kullanımı olmaktadır. Uzun zamandır tinnitus yönetiminde, işitme cihazı kullanımının fayda sağladığı kabul edilmektedir. İşitme cihazı kullanımının temel amaçları arasında iletişim becerilerini iyileştirmek ve konuşmaların anlaşılırlığını arttırmak bulunmaktadır. Çalışmamızda tinnitusu olan ve işitme cihazı kullanan bireylerin konuşmayı anlama ve ayırt etme becerilerini ölçme amacıyla Speech Discrimination Test (SDT) kullanılmıştır Bu çalışmanın amacı; işitme cihazı kullanımının tinnituslu bireylerde konuşmayı ayırt etme becerisinin üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma, 18-65 yaş aralığında, unilateral veya bilateral işitme cihazı kullanan ve tinnitusu olan 45 birey ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin tümüne Tinnitus engellilik anketi uygulanmıştır (THI). Herbir vakaya işitme cihazı kullanımı öncesinde ve sonrasında Speech Discrimination Test (SDT) yapılmıştır, istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda; tinnitusu olan bireylerde işitme cihazı kullanımının SDT skorlarında anlamlı düzeyde iyileşme sağladığı bulunmuştur. İşitme kaybı derecesinin daha düşük olduğu bireylerde SDT skorlarındaki iyileşmenin daha yüksek oluşu dikkat çekmektedir. İşitme cihazı kullanan tinnitusu olan bireylerin SDT skorları ile Tinnitus Engellilik Anketi'nden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Anahtar Kelimeler Tinnitus, işitme cihazı, konuşmayı ayırt etme testi, işitme kaybı
Özet (Çeviri)
Hearing loss and tinnitus frequently coexist in clinical settings. Individuals with hearing loss experience reduced external signal stimulation, resulting in increased awareness of tinnitus. Tinnitus negatively affects individuals' focus, speech comprehension, and discrimination abilities. Many individuals with tinnitus face difficulties in understanding speech and communication. Consequently, the primary management option for tinnitus is the use of hearing aids. It has long been accepted that hearing aids provide benefits in tinnitus management. The primary goals of using hearing aids include improving communication skills and enhancing speech intelligibility. In our study, the Speech Discrimination Test (SDT) was used to measure the speech comprehension and discrimination abilities of individuals with tinnitus who use hearing aids. This study aims to investigate the effect of hearing aid usage on speech discrimination abilities in individuals with tinnitus. The study was conducted with 45 individuals aged between 18 and 65, who have unilateral or bilateral hearing aids and tinnitus. All participants completed the Tinnitus Handicap Inventory (THI). Each case underwent the Speech Discrimination Test (SDT) before and after the use of hearing aids. The changes in SDT scores were statistically analyzed. As a result of our study, it was found that the use of hearing aids in individuals with tinnitus provided significant improvement in SDT scores. It is noteworthy that the improvement in SDT scores was higher in individuals with lower degrees of hearing loss. No significant relationship was found between the SDT scores of individuals with tinnitus who used hearing aids and the scores they received from the Tinnitus Disability Questionnaire (p>0.05). Keywords Tinnitus, hearing aid, speech discrimination test, hearing loss