Çift lümenli tüp ile entübasyon zorluğunun değerlendirilmesinde fotoğraf tabanlı yapay zeka algoritmalarının etkinliği ve güvenilirliği
Effectiveness and reliability of photo-based artificial intelligence algorithms in assessing double-lumen tube intubation difficulty
  1. Tez No: 947262
  2. Yazar: DENİZ SERİM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çift Lümenli Tüp ile Entübasyon Zorluğunun Değerlendirilmesinde Fotoğraf Tabanlı Yapay Zeka Algoritmalarının Etkinliği ve Güvenilirliği Çift lümenli tüp (ÇLT) ile entübasyon, tek akciğer ventilasyonu (TAV) gerektiren cerrahi prosedürlerde ve yoğun bakımlarda TAV istenen durumlarda kullanılan bir tekniktir. Ancak, anatomik farklılıklar ve teknik zorluklar nedeniyle ÇLT ile entübasyon bazı hastalarda zor olabilir. Konvansiyonel yöntemlerle entübasyon zorluğunu öngörmek, klinisyenlerin subjektif değerlendirmelerine dayandığından güvenilirliği sınırlıdır. Yapay zeka (YZ) tabanlı görüntü analizi teknikleri, klinikte karar destek mekanizmaları olarak gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, fotoğraf tabanlı YZ algoritmalarının ÇLT ile entübasyon zorluğunu öngörme ve değerlendirmedeki etkinliği araştırılmıştır. Araştırmamızın temel amacı, ÇLT'lerle gerçekleştirilen entübasyon sırasında karşılaşılan zorlukları değerlendirmek ve bu zorlukları öngörmede fotoğraf tabanlı YZ algoritmalarının etkinliğini ve güvenilirliğini incelemektir. Çalışmamızda, ÇLT ile entübasyon planlanan hastaların preoperatif olarak farklı açılardan çekilen ağız, yüz ve boyun bölgesi fotoğrafları kullanılarak YZ modeli eğitilmiştir. ÇLT ile entübasyonun; entübasyon sürecindeki zorluk derecesi, entübasyon süresi, deneme sayısı ve yardımcı cihaz kullanımı ihtiyacı gibi klinik değişkenlerle karşılaştırılmıştır. Fotoğraf tabanlı YZ modelinin doğruluk, hassasiyet ve özgüllük değerleri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Preoperatif dönemde hastaların 7 ayrı şekilde ve açıda fotoğrafları kayıt altına alınmıştır. Hastaların intraoperatif dönemde ÇLT ile entübasyonu değerlendirilerek hastalar kolay ve zor entübasyon olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştır. Bu kategorilendirme entübasyon zorluk skoruna (EZS) göre yapılmıştır. EZS
Özet (Çeviri)
Effectiveness and Reliability of Photo-Based Artificial Intelligence Algorithms in Assessing Double-Lumen Tube Intubation Difficulty Endotracheal intubation with a double-lumen tube (DLT) is a technique used in surgical procedures requiring one-lung ventilation (OLV) and in intensive care settings where OLV is needed. However, due to anatomical variations and technical challenges, DLT intubation may be difficult in certain patients. Predicting intubation difficulty using conventional methods relies on clinicians' subjective assessments, limiting its reliability. Artificial intelligence (AI)-based image analysis techniques are increasingly gaining importance as decision-support mechanisms in clinical practice. This study investigates the effectiveness of photo-based AI algorithms in predicting and assessing the difficulty of DLT intubation. The primary objective of our research is to evaluate the challenges encountered during intubation performed with DLT and to examine the effectiveness and reliability of photo-based AI algorithms in predicting these challenges. In our study, an AI model was trained using preoperative photographs of the mouth, face, and neck regions of patients scheduled for DLT intubation, captured from different angles. The difficulty of DLT intubation was compared with clinical variables such as the degree of difficulty during the intubation process, intubation time, number of attempts, and the need for auxiliary devices. The accuracy, sensitivity, and specificity of the photo-based AI model were statistically analyzed. During the preoperative period, patients' photographs were recorded from nine different positions and angles. In the intraoperative period, DLT intubation was assessed, and patients were categorized into two groups: easy and difficult intubation. This classification was based on the Intubation Difficulty Score (IDS), where patients with an IDS