Periodontitisli bireylerin diş eti oluğu sıvısında NLRP3, Kaspaz-1 ve Gasdermin-D seviyelerinin incelenmesi
Investigation of NLRP3, Caspase-1, and Gasdermin-D levels in the gingival crevicular fluid of individuals with periodontitis
- Tez No: 947263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAL AFACAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Piroptoz, enflamatuvar yanıtla ilişkili apoptotik olmayan programlanmış hücre ölümüdür. Kanonik piroptotik yol genellikle hücre içi patojen enfeksiyonu ile uyarılır ve konağın hem doğal hem de kazanılmış bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, periodontal patojenlerin neden olduğu kronik enflamatuvar bir hastalık olan periodontitiste, kanonik piroptotik yolun başlıca bileşenleri olan NLRP3, kaspaz-1, gasdermin-D (GSDM-D), interlökin-1beta (IL-1β) ve IL-18'in diş eti oluğu sıvısı (DOS) seviyelerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, evre 3 derece C periodontitis (n=24), gingivitis (n=24) ve periodontal sağlık (n=24) gruplarında toplam 72 birey yer aldı. Periodontal durumun belirlenmesi için tüm ağız sondalama derinliği (SD), klinik ataşman kaybı (KAK), sondalamada kanama (SK +/-), gingival indeks (Gİ) ve plak indeksi (Pİ) değerleri kaydedildi. DOS NLRP3, kaspaz-1, GSDM-D, IL-1β ve IL-18 seviyeleri ELISA ile ölçüldü ve total miktar cinsinden sunuldu. Veriler, parametrik olmayan istatistiksel testler ile analiz edildi. Bulgular: Periodontal sağlık grubunun DOS NLRP3, kaspaz-1 ve GSDM-D seviyeleri, gingivitis ve periodontitis gruplarından istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Pyroptosis is a form of programmed cell death distinct from apoptosis, associated with the inflammatory response. The canonical pyroptotic pathway is typically triggered by intracellular pathogenic infections and is linked to both the innate and adaptive immune systems of the host. The aim of this study is to investigate the levels of the key components of the canonical pyroptotic pathway—NLRP3, caspase-1, gasdermin D (GSDM-D), interleukin- 1 beta (IL-1β), and IL-18—in the gingival crevicular fluid (GCF) of individuals with periodontitis, a chronic inflammatory disease caused by periodontal pathogens. Materials and Methods: The study included a total of 72 individuals, divided into three groups: stage 3 grade C periodontitis (n=24), gingivitis (n=24), and periodontal health (n=24). To determine periodontal status, full-mouth probing depth (PD), clinical attachment loss (CAL), bleeding on probing (BOP +/-), gingival index (GI), and plaque index (PI) values were recorded. GCF levels of NLRP3, caspase-1, GSDM-D, IL-1β, and IL-18 were measured using ELISA and presented as total amounts. Data were analyzed using non-parametric statistical tests. Results: The GCF levels of NLRP3, caspase-1, and GSDM-D in the periodontally healthy group were found to be significantly higher than those in the gingivitis and periodontitis groups (p0.05).