Mevcut betonarme yapı düzensizliklerinin yapay zekâ ve görüntü işleme teknikleri kullanarak belirlenmesi
Detection of existing reinforced concrete structural irregularities using artificial intelligence and image processing techniques
  1. Tez No: 947277
  2. Yazar: ZEKİ MUHAMMET MÜCAHİT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR USTA EVCİ, DOÇ. DR. BEKİR AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, yapısal düzensizlik çeşitlerinden B2 yumuşak kat düzensizliği ve A3 planda çıkıntı bulunması gibi yapı sorunlarının görüntü işleme ve yapay zekâ yöntemleri kullanılarak tespit edilmiş ve sınıflandırılması yapılmıştır. Yapılarda ortaya çıkan bu düzensizlikler, özellikle depreme dayanıklılık ve yapısal güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır. Teknolojik gelişmeler, yapıların incelenmesinde geleneksel yöntemlere göre daha hızlı ve hassas analizler yapılmasına imkân tanımaktadır. Sahada yapılacak gözlem ve veri toplama işlemleri insansız hava aracı (İHA) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem, düzensizlik barındıran yapıları yüksek çözünürlüklü görüntülerle detaylı olarak inceleme fırsatı sunmaktadır. Elde edilen görüntüler, daha sonra görüntü işleme teknikleri kullanılarak işlenmiş ve analiz edilmiştir. Görüntü işleme adımlarının ardından, farklı yapay zekâ modelleri kullanılarak düzensizlik tespitine yönelik en uygun modelin belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda, en doğru sonuçları veren yapay zekâ modeli seçilmiş ve bu model düzensizlik sınıflandırması için kullanılmıştır. Bu yaklaşımla, yapı güvenliği analizlerine daha sistematik ve teknolojik bir boyut kazandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, structural irregularities such as B2 soft story irregularity and A3 plan protrusion were detected and classified using image processing and artificial intelligence methods. These irregularities in structures are of great importance, especially in terms of earthquake resistance and structural safety. Technological advancements allow for faster and more precise analyses compared to traditional methods in building inspections. Field observations and data collection were carried out using unmanned aerial vehicles (UAVs). This method provides an opportunity to examine structures with irregularities in detail through high-resolution images. The obtained images were then processed and analyzed using image processing techniques. Following the image processing steps, different artificial intelligence models were applied to determine the most suitable model for detecting irregularities. At the end of the study, the model that provided the most accurate results was selected and used for irregularity classification. With this approach, the aim is to bring a more systematic and technological dimension to structural safety analyses.