Immunostimulatory and immunomodulatory effects of pantoprazole sodium sesquihydrate on mammalian macrophage cell line
Pantoprazol sodyum seskihidratın memeli makrofaj hücre hattı üzerindeki immünostimülatör ve immünomodülatör etkileri
- Tez No: 947276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDEMİR AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pantoprazol sodyum seskihidrat, yaygın olarak gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) tedavisinde kullanılan bir proton pompa inhibitörüdür. Asıl amacı mide asidini baskılamak olsa da, bağışıklık sistemi üzerindeki immünomodülatör etkileri tam olarak anlaşılmamıştır. Özellikle makrofaj hücreleri üzerindeki pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar etkileri hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, amacımız pantoprazolün makrofaj hücreleri üzerindeki immünolojik etkileri araştırmak ve inflamasyon ile bağışıklık tepkisi üzerindeki potansiyel düzenleyici rollerinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Pantoprazole sodium sesquihydrate is a proton pump inhibitor commonly used in the treatment of gastroesophageal reflux disease (GERD). Although its main purpose is to suppress stomach acid, its immunomodulatory effects on the immune system are not fully understood. In particular, there are not enough studies on its pro-inflammatory and anti-inflammatory effects on macrophage cells. In this study, our aim was to investigate the immunological effects of pantoprazole on macrophage cells and to evaluate its potential regulatory roles on inflammation and immune response..