Hafif agregaların geopolimer harç özelliklerine etkilerinin araştırılması
The effects of lightweight aggregates on the properti̇es of geopolymer mortars
- Tez No: 947290
- Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hafif jeopolimer betonlar, üstün durabilite, düşük çevresel etkileri ve sürdürülebilir özellikleri nedeniyle dikkat çekmekte ve çimentosuz beton malzemeleri kullanarak bir yapının ölü yüklerini azaltmak ve geopolimer beton (GP) kapsamını artırmak için özgün çözümler sunmaktadır. GP'ler, düşük özgül ağırlıklıktaki doğal/yapay agregaların alüminosilikat bağlayıcılar ve alkali çözeltilerle karıştırılmasıyla elde edilen ürünlerdir. Çalışmada, çevresel sürdürülebilirliği destekleyen, karbon salınımını azaltan ve çimento tüketimini minimuma indiren yenilikçi geopolimer malzemelerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Deneysel olarak yapılan çalışmada, hafif agrega olarak pomza ve genleştirilmiş vermikülit (GV), bağlayıcı olarak uçucu kül (UK) ve CEM II/B-S 42,5 R çimentosu, aktivatörler olarak sodyum silikat (SS) ve sodyum hidroksit (SH) kullanılmıştır. Bağlayıcı malzemeler ve aktivatörler tüm karışım serilerinde sabit miktarlarda kullanılmış, GV %25; 50; 75; 100 oranlarında pomza ile yer değiştirilmiştir. 40x40x160 mm boyutunda harç prizmalar üretilmiş, bir gün sonra kalıptan çıkartılan numuneler, kür odasında test süresince bekletilmiş, sertleşmiş numunelerin, 7 ve 28 günlük eğilme ve basınç dayanımları, 30 ve 60 günlük sülfat, asit durabilite testleri, 300 ve 400°C yüksek sıcaklık testleri yapılmış, ısıl iletkenlik katsayıları belirlenmiştir. GV oranındaki artışa bağlı olarak, numunelerin taze ve birim hacim ağırlıklarının azaldığı, GV nin eğilme ve basınç dayanımlarını düşürdüğü gözlemlenmiştir. 28 günlük eğilme dayanımlarının 1,20-1,94 MPa, basınç dayanımlarının 13,5-21,3 MPa aralığında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lightweight geopolymer concretes are attracting attention due to their superior durability, low environmental impact and sustainable properties and offer unique solutions to reduce dead loads and increase the geopolymer concrete (GP) coverage of a structure using cementless concrete materials. GPs are products obtained by mixing low specific gravity natural/artificial aggregates with aluminosilicate binders and alkaline solutions. This study aims to develop innovative geopolymer materials that support environmental sustainability, reduce carbon emissions, and minimize cement consumption. In the experimental program, pumice and expanded vermiculite (EV) were used as lightweight aggregates, while fly ash (FA) and CEM II/B-S 42.5 R cement served as binders. Sodium silicate (SS) and sodium hydroxide (SH) were employed as alkaline activators. The quantities of binders and activators were kept constant across all mixture series, with EV replacing pumice at rates of 25%, 50%, 75%, and 100%. Mortar prisms with 40x40x160 mm dimensions were produced, the samples were removed from the mold after one day and kept in the curing room during the test period, 7 and 28 day flexural and compressive strengths, 30 and 60 day sulphate, acid durability tests, 300 and 400°C high temperature tests were performed and thermal conductivity coefficients were determined. As the EV content increased, both the fresh and unit weight of the mixtures decreased. However, EV was observed to reduce flexural and compressive strengths. The 28-day flexural strength ranged from 1.20 to 1.94 MPa, while the compressive strength varied between 13.5 and 21.3 MPa.