Hemşirelerin empati eğilimleri ile karşılanamayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between nurses' empathy tendencies and unmet nursing care
- Tez No: 947291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın amacı hemşirelerin empati eğilimleri ile karşılanamayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma, Mart 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan araştırmayı kabul eden ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 328 hemşire ile yapılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Sosyodemografik Özellikler anket formu, Klinik Kişilerarası Reaktivite İndeksi ve Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı Gereksinimi Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin %67.70'si kadın, %35.10'i 26-30 yaş grubunda olup yaş ortalamaları X̄=32.231±7.806 olarak bulundu. Çalışmada hemşirelerin %83.80'i lisans mezunu, %55.80'i 8-16/8-24 saatlik vardiyada çalışmakta, %70.10'u haftada 48-96 saat çalışmakta, %96.30'u klinik hemşiresi, %52.70'i 1-5 yıl yoğun bakım deneyimine sahip olduğu saptandı. Hemşirelerin Klinik Kişilerarası Reaktivite İndeksi toplam puan ortalamasına (X̄ = 51.73±7.66) göre empati eğilimlerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Kadınların empati eğilimi puan ortalamalarının (X̄= 51.81±7.68) erkeklere göre (X̄=51.57±7.63) daha yüksek düzeyde olduğu saptandı. Dahili birimlerde çalışan hemşirelerin Klinik Kişilerarası Reaktivite İndeksi toplam puan ortalamalarının yoğun bakımda çalışanlara göre (p=0.017
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between nurses' empathy tendencies and unmet nursing care. The descriptive and cross-sectional study was conducted with 328 nurses who accepted the study and met the inclusion criteria, working at Mugla Training and Research Hospital between March 2024 and April 2025. Data were collected using the Sociodemographic Characteristics questionnaire form, Clinical Interpersonal Reactivity Index and Unmet Nursing Care Need Scale prepared by the researchers in line with the literature. Of the nurses participating in the study, 67.70% were female, 35.10% were in the 26-30 age group, and the mean age was found to be X̄=32.231±7.806. In the study, 83.80% of the nurses were undergraduate graduates, 55.80% worked 8-16/8-24 hours, 70.10% worked 48-96 hours per week, 96.30% were clinical nurses, and 52.70% had 1-5 years of intensive care experience. According to the total mean score of the Clinical Interpersonal Reactivity Index of the nurses (x̄ = 51.73±7.66), their empathy tendencies were found to be at a moderate level. It was found that women had higher empathy tendency mean scores (X̄= 51.81±7.68) than men (X̄=51.57±7.63). It was found that nurses working in internal medicine units had lower Clinical Interpersonal Reactivity Index total mean scores than those working in intensive care units (p=0.017