Farklı çaplarda uçucu kül hafif agregası içeren geopolimer harçların farklı kür koşullarında fiziksel ve makanik özellikleri
Physical and mechanical properties of geopolymer mortars containing diameters of fly ash light weight aggragate under different curing conditions
- Tez No: 798549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZNUR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada soğuk bağlama yöntemi ile üretilmiş hafif uçucu küllü agregalar (HUKA) kullanarak geopolimer harç üretilmiştir. Elde edilen harçların taze, fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Farklı dane çaplarında HUKA, bağlayıcı olarak uçucu kül (UK) ve öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (YFC), alkali aktivatör olarak NaOH, Na2SiO3 çözeltileri ve su kullanarak karışımlar hazırlanmıştır. Üretilen numuneler sıcak su ve normal su kürüne tabii tutulmuştur. Taze halde yayılma çapları ölçülen geopolimer harçların birim hacim ağırlık (BHA), kuru özgül ağırlık, görünen özgül ağırlık ve kuru yüzey doygun özgül ağırlık değerleri tespit edilmiştir. Daha donrasında su emme, porozite, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, ultrasonik titreşim hızı (UTH) ve kılcal su geçirimlilik deneyleri 28. günde yapılarak dane çapları ve kür koşullarının etkisi araştırılmıştır. Yapılan deneylere göre dane çapının azalması, suyun etkisiyle yayılma çapında artış meydana getirmiştir. Sıcak su kürüne tabii tutulan geopolimer harçlarda, su kürüne göre daha olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu nedenle en yüksek basınç dayanımı sıcak su kürüne tabii tutulan M2_1250_1-3,15 karışımında 53,18 Mpa olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, geopolymer mortar was produced by using light fly ash aggregates (HUKA) manufactured by cold bonding method. The fresh, physical and mechanical properties of the mortars obtained were investigated. Mixtures were prepared by using HUKA in different grain sizes, fly ash (UK) and ground granulated blast furnace slag (YFC) as binder, NaOH and Na2SiO3 as alkali activator solutions and water. The produced samples were subjected to hot water and normal water curing. Unit volume weight (BHA), dry specific gravity, apparent specific gravity and dry surface saturated specific gravity values of geopolymer mortars were determined while slump-flow diameters were measured in the fresh state. Afterwards, water absorption, porosity, compressive strength, flexural strength, ultrasonic pulse velocity (UTH) and sorptivity tests were performed at 28 days to investigate the effect of grain diameters of HUKA and curing conditions. According to the results, the decrease in the particle diameter caused an increase in the slump-flow diameter with the effect of water. More positive results were obtained in geopolymer mortars subjected to hot water curing compared to water curing. For this reason, the highest compressive strength was obtained as 53.18 MPa at 28 days for M2_1250_1-3.15 mixture subjected to hot water curing.