Depremin gölgesinde Birecik bölgesinde çalışma durumuna göre kadınların beslenme alışkanlıklarının gıda güvencesi ve uyku kalitesi ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of women's dietary habits in relation to food security and sleep quality according to employment status in the Birecik region in the shadow of the earthquake
  1. Tez No: 947294
  2. Yazar: EYLEM ERBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İş sağlığı, tüm meslek gruplarında çalışanların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyilik hallerini sürdürmek, sağlıklarının bozulmasını önlemek, çalışanların çalışma koşullarından kaynaklanan risklerden korunmalarını, uygun işlere yerleştirilmelerini ve işin insana, insanın işe uyumunu sağlamaktır. Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Depremin etkileri, Şanlıurfa da dahil olmak üzere geniş bir coğrafyada derin şekilde hissedilmiş; bölge halkının sağlık, sosyal ve ekonomik yaşamında önemli ve kalıcı olumsuz etkiler meydana getirmiştir. Afet yönetimi ve iyileştirme süreçlerinde kapsamlı müdahalelerin yanı sıra, uzun vadeli ve sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesi de zorunlu hale gelmiştir. Çalışma, Depremin gölgesinde Birecik bölgesinde çalışma durumuna göre kadınların beslenme alışkanlıklarının gıda güvencesi ve uyku kalitesi ile olan ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Mayıs-Temmuz 2024 tarihleri arasında Şanlıurfa'daki YMZ Tekstil fabrikasında çalışan 150 kadın işçi ve 150 çalışmayan kadın katılımcıyla yüz yüze olarak yürütülmüştür (n:300). Görüşme formunda demografik bilgilere ek olarak beden yuvarlaklık indeksi (BRI), beden kütle indeksi (BKİ) ve bel kalça oranı değerlendirilmiş olup; Duygusal Yeme Ölçeği, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Kafein Kullanım Bozukluğu Ölçeği ve FAO'nun Gıda Güvencesizliği Deneyim Ölçeği (FIES) kullanılarak veri toplanmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ve R programı ile analiz edilmiştir. Bağımsız değişkenlerin etkisi için Robust Regresyon, gece yeme alışkanlığına etki eden faktörler için ise Binary Lojistik Regresyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health is to maintain the physical, mental and social well-being of employees in all occupational groups, to prevent deterioration of their health, to protect employees from risks arising from working conditions, to ensure that they are placed in suitable jobs and to ensure the harmony of work to man and man to work. The earthquake disaster centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023 caused thousands of people to lose their lives. The effects of the earthquake were deeply felt in a wide geography, including Şanlıurfa, and had significant and lasting negative impacts on the health, social and economic life of the people of the region. In addition to comprehensive interventions in disaster management and recovery processes, it has become imperative to develop long-term and sustainable solutions. Translated with DeepL.com (free version)The study aims to examine the relationship between dietary habits, food security and sleep quality of working and non-working women in Şanlıurfa earthquake zone. The study was conducted face-to-face between May-July 2024 with 150 female workers and 150 non-working female participants in the YMZ Textile factory in Şanlıurfa (n:300). In addition to demographic information, Body Roundness Index (BRI), body mass index (BMI) and waist to hip ratio were assessed in the interview form, and data were collected using the Emotional Eating Scale, Attitudes Towards Healthy Eating Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, Caffeine Use Disorder Scale and FAO's Food Insecurity Experience Scale (FIES). Data were analyzed with IBM SPSS V23 and R software. Robust Regression Analysis was applied for the effect of independent variables and Binary Logistic Regression Analysis was applied for the factors affecting night eating habits.