Küresel sağlık problemlerinin tedavisi için geliştirilen ilaç taşıyıcı sistemlere limonium türlerinin dahil edilmesi ve biyopotansiyellerinin değerlendirilmesi
Incorporation of limonium species into drug delivery systems designed to treat global health problems and evaluation of their biopotentials
  1. Tez No: 947307
  2. Yazar: GÜNEŞ AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmada, halofit özellik gösteren Limonium türlerinden (L. bellidifolium, L. sinuatum ve L. virgatum) elde edilen toprak üstü ve kök kısımlarına ait etanol/su ekstrelerinin biyoaktif bileşik içerikleri ve antikanser potansiyelleri araştırılmıştır. Ekstrelerin fitokimyasal içerikleri analiz edilmiş, biyoyararlanımlarının artırılması amacıyla siklodekstrin ve lipozom bazlı kapsülleme sistemleri uygulanmıştır. İn vitro sindirim simülasyonunu takiben gerçekleştirilen HPLC analizleri ile majör bileşiklerin stabilitesi ve korunma oranları belirlenmiştir. Kapsülleme sonrası elde edilen ekstrelerin antioksidan kapasiteleri ve enzim inhibisyon potansiyelleri değerlendirilmiş; ayrıca HCT-116 kolorektal kanser hücre hattı üzerinde yapılan sitotoksisite deneyleri, biyoinformatik analizler ve moleküler docking çalışmalarıyla desteklenmiştir. Bulgular, L. virgatum türüne ait kök ekstrelerinin tüm test parametrelerinde diğer türlere kıyasla anlamlı derecede yüksek biyolojik aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle antikanser değerlendirmelerde, L. virgatum kök ekstrelerinin seçici sitotoksisiteye sahip olduğu ve kanser hücrelerinde apoptoz sürecini etkin biçimde indüklediği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Limonium türlerinin kolorektal kanser tedavisinde umut vaat eden bitkisel ajanlar olabileceğini göstermektedir. Ayrıca Alzheimer, diyabet ve cilt hastalıkları gibi farklı sağlık problemleri üzerine de bu türlerin potansiyel etkilerine yönelik yenilikçi bulgular sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the bioactive compound content and anticancer potential of ethanol/water extracts obtained from the aerial and root parts of halophytic Limonium species (L. bellidifolium, L. sinuatum, and L. virgatum) were investigated. Phytochemical analyses of the extracts were performed, and cyclodextrin- and liposome-based encapsulation systems were applied to enhance their bioavailability. Following in vitro gastrointestinal digestion simulations, HPLC analyses were conducted to determine the retention and stability of major compounds. The antioxidant capacities and enzyme inhibition activities of the encapsulated extracts were evaluated, and cytotoxicity experiments on the HCT-116 colorectal cancer cell line were supported by bioinformatic and molecular docking analyses. The results revealed that root extracts of L. virgatum exhibited significantly higher biological activity across all assays compared to the other species. In particular, the anticancer results demonstrated that L. virgatum root extracts exerted selective cytotoxicity and effectively induced apoptosis in cancer cells. These findings suggest that Limonium species may serve as promising plant-based agents in colorectal cancer therapy. Furthermore, the study provides innovative insights into the potential applications of these halophytic plants in the management of Alzheimer's disease, diabetes, and skin disorders.