İntrahepatik kolanjiokarsinomda izositrat dehidrogenaz-1 (IDH1) mutasyon oranının ve patolojik özelliklerin sağkalıma etkisi
Mutation rate of isocitrate dehydrogenase-1 (IDH1) and the impact of pathological features on survival in intrahepatic cholangiocarcinoma
- Tez No: 947325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN AKTÜRK ESEN, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kolanjiokarsinom (KK), intrahepatik (İHKK), perihiler ve distal olmak üzere üç alt tipe ayrılır ve safra yolunun herhangi bir bölgesinden köken alabilir. İHKK, tüm safra yolu kanserlerinin yaklaşık %10-15'ini oluşturur ve genellikle ileri evrelerde teşhis edilir. Son yıllarda İHKK'nın insidansı ve mortalitesi artmış, bu durum yeni tedavi seçeneklerine olan ihtiyacı artırmıştır. Moleküler profilin belirlenmesi, KK'da hedeflenebilir genomik değişikliklerin ortaya çıkmasına olanak tanır. Özellikle İHKK'da sık görülen IDH1 mutasyonu, kanser gelişimine katkıda bulunarak tedaviye yönelik yeni hedefler sunar. Çalışmamızda İHKK tanılı hastalarda IDH1 mutasyonu ve diğer histopatolojik özelliklerin hastalık prognozuna etkisi retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 2005-2025 yılları arasında dört farklı hastanede takip edilen ve çalışmaya dahil edilme koşullarına uygun olan 88 İHKK hastası üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastalar, 18 yaş ve üzeri olup, tıbbi onkoloji arşivlerinden verileri ve patoloji bloklarına ulaşılabilen kişiler arasından seçildi. IDH1 mutasyonu, parafin doku örneklerinden genetik analizler ile tespit edilerek, PCR ve yeni nesil sekans dizileme yöntemleriyle incelendi. Histopatolojik değerlendirmeler çalışmaya dahil olan merkezlerdeki yardımcı araştırmacılar tarafından değerlendirildi. Çalışmada kullanılan doku örneklerinin histopatolojik incelemeleri ve sağkalım verileri, patoloji ve nüfus kayıt sistemlerinden elde edilmiştir. İstatistiksel analiz için IBM SPSS Statistics for Windows, Version 26.0 (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) kullanıldı, Kaplan-Meier yöntemi ile sağkalım oranları hesaplandı ve Cox regresyon modeli ile çok değişkenli analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 88 intrahepatik kolanjiokarsinom tanılı hastanın medyan takip süresi 3,4 (0,5-14,1) yıl idi. Medyan tanı yaşı 62 (31-79) yıl olarak hesaplandı. Hastaların 33 (%37,5)'ü kadın, 55 (%62,5)'i erkekti. Hastaların tümör çapı medyan 60 mm (17-174 mm) olarak hesaplandı. IDH1 mutasyonu açısından değerlendirildiğinde, hastaların %85,2'sinde (n=75) wild-type (WT) mutasyon profili saptanırken, %2,3'ünde (n=2) IDH1 pozitif mutasyon tespit edildi. %12,5 (n=11) hastada mutasyon durumu doku özelliklerinden dolayı belirlenemedi. Evre 1 hastalara %41,2 (n=28), evre 2 hastalara %19,1 (n=13), evre 3 hastalara %30,9 (n=21) ve evre 4 hastalara %1,5 (n=1) oranında küratif cerrahi uygulanmıştır. Buna karşılık, küratif cerrahi uygulanmayan hasta grubunda evre 4 hastaların oranı %68,4 (n=13) olarak saptanmıştır. Tedavi rejimleri incelendiğinde, küratif cerrahi uygulanan hastaların %42,6'sının (n=29) adjuvan kemoterapi aldığı, %10,3'ünün (n=7) adjuvan kemoterapi sonrası radyoterapi, %13,2'sinin (n=9) adjuvan kemoradyoterapi ile tedavi edildiği belirlenmiştir. Küratif cerrahi uygulanmayan grupta ise %63,2'si (n=12) metastatik hastalık nedeniyle palyatif kemoterapi aldığı görülmüştür. Perinöral invazyon, mikrovasküler invazyon, histolojik alt tip, cerrahi sınır pozitifliği, ALBİ skoru ise hem univariate hem de multivariate analizde GS üzerine etkili faktörler olarak bulundu. ALBİ skoru multivariate analizde GS için istatistiksel anlamlı prognostik faktördü (p=0,025). Çalışmaya dahil edilen hastaların medyan GS'si 19,1 (9,7-28,5) ay olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cholangiocarcinoma (CCA) is classified into three subtypes: intrahepatic (iCCA), perihilar, and distal, originating from various regions of the bile ducts. iCCA accounts for approximately 10-15% of all biliary tract cancers and is typically diagnosed in advanced stages. In recent years, the incidence and mortality rates of iCCA have increased, highlighting the need for new therapeutic options. Identifying the molecular profile allows for the discovery of targetable genomic alterations in CCA. Specifically, the IDH1 mutation, which is frequently observed in iCCA, contributes to cancer development and provides new therapeutic targets. This study aimed to retrospectively investigate the impact of the IDH1 mutation and other histopathological features on the disease prognosis in patients with iCCA. Materials and Methods: This retrospective study was conducted on 88 iCCA patients followed between 2005 and 2025 at four different hospitals who met the inclusion criteria. The patients were selected from those aged 18 years and above, whose data from medical oncology archives and pathology blocks were accessible. IDH1 mutation was identified through genetic analysis of paraffin-embedded tissue samples using PCR and next-generation sequencing methods. Histopathological assessments were conducted by assisting researchers from participating centers. Histopathological examinations and survival data were obtained from pathology and population registration systems. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 26.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) was used for statistical analysis, and survival rates were calculated using the Kaplan-Meier method. Multivariate analysis was performed using Cox regression. Results: The median follow-up time for the 88 patients with intrahepatic cholangiocarcinoma was 3.4 years (range 0.5-14.1 years). The median age at diagnosis was 62 years (range 31-79). Of the patients, 33 (37.5%) were female and 55 (62.5%) were male. The median tumor size was 60 mm (range 17-174 mm). In terms of the IDH1 mutation, 85.2% of patients (n=75) exhibited a wild-type (WT) mutation profile, while 2.3% (n=2) had a positive IDH1 mutation. In 12.5% of patients (n=11), the mutation status could not be determined due to tissue characteristics. Curative surgery was performed in 41.2% (n=28) of stage 1 patients, 19.1% (n=13) of stage 2 patients, 30.9% (n=21) of stage 3 patients, and 1.5% (n=1) of stage 4 patients. In contrast, 68.4% (n=13) of the patients in the non-curative surgery group were in stage 4. Regarding treatment regimens, 42.6% (n=29) of patients who underwent curative surgery received adjuvant chemotherapy, 10.3% (n=7) received adjuvant chemotherapy followed by radiotherapy, and 13.2% (n=9) received adjuvant chemoradiotherapy. In the non-curative surgery group, 63.2% (n=12) received palliative chemotherapy due to metastatic disease. Perineural invasion, microvascular invasion, histological subtype, positive surgical margins, and the ALBI score were identified as significant factors influencing overall survival (OS) in both univariate and multivariate analyses. The ALBI score was a statistically significant prognostic factor for OS in multivariate analysis (p=0.025). The median OS of the patients was 19.1 months (range 9.7-28.5).