Rekreasyon alanı olarak millet bahçelerinin sürdürülebilirlik bağlamında çevresel şartlara uygunluk ve yönetim bakımından araştırılması
Research of public gardens as recreation areas in terms of suitability for environmental conditions and management
  1. Tez No: 947338
  2. Yazar: ESRA ERŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Kocaeli, Trabzon ve Ankara'da rekreasyon alanı olarak kullanılan millet bahçelerinin sürdürülebilirlik açısından fiziki şartlara ve beşerî faktörlere uygunluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'de bulunan millet bahçeleri oluştururken araştırmanın örneklemini ise Kocaeli, Ankara ve Trabzon illerinde bulunan millet bahçeleri oluşturmaktadır. Bu millet bahçelerini ziyaret eden 80 kullanıcı ve 14 karar verici ile 01.03.2024 ile 27.08.2024 tarihlerinde görüşmeler yapılmış, harita analizleri için ArcGIS programı kullanılmış ve lokasyon, ulaşım, topografya nüfus vb. haritalar hazırlanmıştır. Harita analizleri sonucunda her üç ilde kurulan millet bahçelerinin ulaşımın kolay, nüfusun yoğun, yerleşmelerin ağırlıklı olduğu bölgelerde kuruldukları tespit edilmiştir. Ankara ve Trabzon millet bahçeleri deprem açısından güvenli mekânlar olurken sel bakımından riskler barındırmaktadır. Kocaeli millet bahçelerinin ise deprem ve sel bakımından orta ve yüksek riskli alanlarda konumlandırıldıkları görülmüştür. Yapılan mülakat sonuçları kapsamında ise millet bahçesi kullanıcıları bu alanları daha çok yaz aylarında ziyaret ettiklerini, ulaşımda zorluk yaşamadıklarını, millet bahçelerinin insanların sosyalleşmesine katkıda bulunduğunu belirtmişlerdir. Katılımcılar ziyaret ettikleri millet bahçelerini altyapı ve lojistik olanaklar bakımından yetersiz bulduklarını fakat yer seçimlerinin uygun olduğunu ifade ederken, katılımcıların temizlik ve güvenlik algılarının olumlu yönde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the suitability of public gardens used as recreational areas in Kocaeli, Trabzon and Ankara in terms of physical conditions and human factors in terms of sustainability. While the universe of the study consists of public gardens in Turkey, the sample of the study consists of public gardens in Kocaeli, Ankara and Trabzon provinces. Interviews were conducted with 80 users and 14 decision-makers who visited these public gardens between 01.03.2024 and 27.08.2024. The ArcGIS program was used for map analyses, and maps such as location, transportation, topography, and population were prepared. As a result of the map analyses, it was determined that the public gardens established in all three provinces are located in regions with easy access to transportation, high population density, and predominant settlements. While the public gardens in Ankara and Trabzon are considered safe in terms of earthquakes, they carry risks regarding floods. It was observed that the public gardens in Kocaeli are situated in areas with medium to high risk in terms of both earthquakes and floods. Based on the interviews, it was stated that users mostly visited these public gardens during the summer months, that the gardens contributed to socialization, and that users did not experience difficulties with transportation. It was stated that the participants of the public gardens they visited were inadequate in terms of infrastructure and logistics, but their choice of location was appropriate, and their perceptions of cleanliness and security were positive.