Disk operaasyonlarında erektör spina plan bloğu ve intratekal morfin uygulamasının intraoperatif sevofluran tüketimine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of erector spinae plane block and intrathecal morphine administration on intraoperative sevoflurane consumption in disc operations
  1. Tez No: 947355
  2. Yazar: BENGÜ KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Lomber disk hernisi (LDH) nedeniyle operasyon geçirmiş ve preoperatif dönemde erektör spina plan (ESP) bloğu veya intratekal morfin (İTM) uygulanmış hastaların intraoperatif sevofluran tüketimlerinin ve postoperatif non- steroid antiinflamatuar ilaç (NSAİİ) ihtiyaçlarının kontrol grubu ile karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamı alınmasını takiben 18-65 yaş arası, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) fizyolojik skoru 1-2 olan 99 hasta ESP bloğu, İTM ve kontrol gruplarına ayrıldı. ESP bloğu grubundaki hastalara işlem lezyon seviyesinden ultrasonografi (USG) eşliğinde bilateral uygulandı. İTM enjeksiyonu lezyon seviyesinin bir seviye altından ya da bir seviye üstünden uygulandı. Standard anestezi indüksiyonunu takiben anestezi idamesi sevofluran ve %50 oksijen-%50 nitröz oksit karışımı ile sağlandı. Tüm hastalara operasyon bitmeden önceki 30 dakika içerisinde tramadol ve parasetamol uygulandı. Postoperatif dönemde analjezik etkinlik sayısal değerlendirme skoru (NRS) ve NSAİİ tüketimi ile değerlendirildi. Hastaların intraoperatif ekspiryum sonu sevofluran konsantrasyonları (etSEVO), hemodinamik parametreleri, bispektral indeks (BİS) değerleri ve postoperatif komplikasyon sıklıkları karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol, İTM ve ESP grupları arasında sırasıyla; yaş ortalamaları, kadın erkek dağılımı, antropometrik ölçümler, ASA skoru, eşlik eden hastalık, sigara öyküsü, operasyon seviyesi, cerrahi ve anestezi süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir farklılık tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the intraoperative sevoflurane consumption and postoperative non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) requirements between patients who underwent surgery for lumbar disc herniation (LDH) and received preoperative erector spinae plane (ESP) block or intrathecal morphine (ITM), with a control group. Materials and Methods: Following ethical approval and informed consent, 99 patients aged 18-65 years with an American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status score of 1-2 were divided into three groups: the erector spinae plane (ESP) block group, intrathecal morphine (ITM) group, and control group. In the ESP block group, bilateral blocks were performed at the lesion level under ultrasound guidance. In the ITM group, the injection was administered either one level below or one level above the lesion. After standard anesthesia induction, maintenance was achieved with sevoflurane and a 50% oxygen-50% nitrous oxide mixture. Tramadol and paracetamol were administered to all patients within 30 minutes before the end of the surgery. Postoperative analgesic efficacy was assessed using the Numerical Rating Scale (NRS) and NSAID consumption. Intraoperative end-expiratory sevoflurane concentrations (etSEVO), hemodynamic parameters, bispectral index (BIS) values, and postoperative complication rates were compared among the groups. Results: No statistically significant differences were found between the Control, ITM, and ESP groups in terms of average age, gender distribution, anthropometric measurements, ASA score, comorbidities, smoking history, surgical level, and durations of surgery and anesthesia (p>0.05).