Medya çalışmalarında hegemonya kavramı
The concept of hegemony in media studies
- Tez No: 947371
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez çalışmasında, medya çalışmaları alanında Marksist kökenli iki temel yaklaşım olan Kültürel Çalışmalar ile İletişimin Eleştirel Ekonomi Politiği arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ele alınmıştır. Antonio Gramsci, tarafından geliştirilen hegemonya teorisi ve bu teorinin teorik ilkesi olarak tercüme edilebilirlik ekseninde bu iki yaklaşımın medyanın farklı veçheleri etrafında bir bütünlük oluşturduğu kanıtlanmaya çalışılmış, medyanın hegemonik bir aygıt olarak konumlandırılmasının iki yaklaşım arasındaki teorik farklılıkların aşılmasında bir yol olabileceği öne sürülmüştür. Bu amaçla Gramsci'nin hegemonya teorisinin teorik ilkesi olarak tercüme edilebilirlik etrafında kültürel çalışmalar ve iletişimin eleştirel ekonomi politiğine dönük bir literatür taraması yapılmış ve bu konudaki belli başlı konular etrafında bir tartışma yürütülmüştür. Tez çalışması, hegemonya kavramının ele alınışında genellikle görmezden gelinen tercüme edilebilirlik ilkesini temeline yerleştirdiği için kendinden önceki çalışmalardan ayrılmakta ve medya çalışmalarında bu kavram etrafında bir rota oluşturmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the differences and similarities between two main Marxist-based approaches in the field of media studies, Cultural Studies and Critical Political Economy of Communication, are discussed. In the axis of the theory of hegemony developed by Antonio Gramsci and its theoretical principle of translatability, it is tried to prove that these two approaches form a unity around different aspects of the media, and it is suggested that the positioning of the media as a hegemonic apparatus can be a way to overcome the theoretical differences between the two approaches. For this aim, a literature review has been made around translatability as the theoretical principle of Gramsci's theory of hegemony, in cultural studies and critical political economy of communication and a discussion has been carried out around the main issues in this field. The thesis differs from previous studies in that it places the principle of translatability, which is generally ignored in the discussion of the concept of hegemony, at its centre and tries to create a route around this concept in media studies.