Medya çalışmalarında ideoloji yaklaşımlarına ilişkin epistemolojik ve yöntemsel sorunlar
Epistemological and methodological problems of ideology approaches within the field of media studies
- Tez No: 208288
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR BETÜL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu tez, medya çalışmalarında ideoloji yaklaşımlarına ilişkin epistemolojik ve yöntemsel sorunların ayırt edilen beş yaklaşım içinden tartışılmasını konu almaktadır. Her bir yaklaşım tez içinde bir küme biçiminde ele alınıp, oluşturulan motif, eksen, temasal çerçeve ve ifadesel ortaklıklar kavramları ışığında değerlendirilmektedir. Bu kapsamda ilk kısımda ideolojiyi gerçeklikle ilişkisi bağlamında tartışan medya çalışmaları, ikinci kısımda kavramı ekonomik ilişkilerle olan ilişkisi içinden tartışan çalışmalar, üçüncü kısımda ideoloji ve seçkinler ilişkisini merkeze alan çalışmalar, dördüncü bölümde dil, özne ve ideoloji ilişkisi üzerinde odaklanan çalışmalar ve son olarak beşinci bölümde hegemonya, iktidar ve ideoloji ilişkisi ele alan çalışmalar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, is upon the discussion of epistemological and methodological problems of ideology approaches in the field of media studies, explores this discussion within five ideology approaches. Each approach is considered as a set and is elaborated with the concepts of ideology motive, ideology axis, thematic framework and partnership of statements. In this context, first part of the thesis dwells upon the media studies that conceptualize ideology with its relation to reality, second part of the thesis deals with the studies that discuss the relation of ideology and economic base, third part exposes the problems of the media studies that focus on the relationship of ideology and elites, fourth part of the thesis is on media studies that try to conceptualize the relationship of language, subject and ideology, and finally the fifth part debates the media studies that focus on the relation of ideology, hegemony and power.