Türkiye'de yüksek teknolojili ürün ihracatı ile büyüme ilişkisi
The relationship between high-tech product exports and economic growth in Turkey
  1. Tez No: 947373
  2. Yazar: KAAN ALİ DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DİLARA DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin 1990-2023 yılları arasında gerçekleştirmiş olduğu yüksek teknolojili ürün ihracatı ile büyüme ilişkisini ekonomik açıdan ele almak, nedenselliğini ölçebilmek ve açıklayabilmek adına yapılmıştır. Bu süreçte Türkiye'de yüksek teknolojili ürün ihracatı ve büyüme ilişkisi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde teorik çerçevede ekonomik büyüme modelleri hakkında durulup konuyla ilgili kavramlar hakkında bilgi verilmektedir. İktisat tarihinde büyüme teorileri, modelleri ve yapıları üzerinde araştırma yapılmıştır. İkinci bölümde yüksek teknolojili ürün ihracını ve belirleyici faktörler incelenip, belirleyici faktörler ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Belirleyici faktör ve kavramlar detaylı bir şekilde açıklanarak bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'nin makro ekonomik verileri temin edilip, nedensellik bağı kurulup, ekonomik yöntemlerle analizi yapılmıştır. Toplanan değişkenler neticesinde bulgular değerlendirildiğinde Türkiye'de yüksek teknolojili ürün ihracı ile büyüme arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between Turkey's high-tech product exports and growth between 1990-2023 from an economic perspective, to measure and explain its causality. The relationship between high-tech product exports and growth in Turkey was examined. The study consists of three sections. In the first section, economic growth models are discussed in a theoretical framework and information is provided about the concepts related to the subject. Research has been conducted on growth theories, models and structures in economic history. In the second section, high-technology product exports and determinant factors were examined and a literature review was conducted on determinant factors. Determinant factors and concepts were explained in detail and information was provided. In the third section, Turkey's macroeconomic data were obtained, causality was established and analyzed with economic methods. When the findings were evaluated as a result of the collected variables, it was concluded that there was a positive relationship between high-technology product exports and growth in Turkey.