Kick yayıncılarının izleyici sadakati sağlama stratejileri bağlamında incelenmesi
An analysis of Kick streamers in the context of audience loyalty strategies
- Tez No: 947391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇE AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Medyanın gelenekselden dijitale dönüşümü göz ardı edilemeyecek bir boyuttadır. Hızla gelişen bu süreç ayrıca dijital medya içerisinde de farklı boyutlara evrilmektedir. Her ne kadar dijital medyanın geleneksel medyadan ayrıştığı bir sürü nokta olsa da temelde her ikisinde de yer edinen izleyici (tüketici) ve yayıncı (üretici) mevcuttur. Geleneksel medyanın içerisinde daha net çizgilerle konumları belirlenen ve birbirlerinden ayrışan izleyiciler ve yayıncılar dijital medyada değişime uğramaktadır. Bu çalışma içerisinde dijital medya alanında yükselen bir mecra olan canlı yayın platformları içerisinden Kick platformu merkeze alınarak, içerik üreticileri ile izleyiciler arasında kurulan parasosyal ilişkilerin izleyici sadakati üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Sadakat kavramı ve parasosyal kavramı bu ilişkinin temel teorik çerçevesini çizmekte; bu ilişkilerin izleyicideki tutumsal ve davranışsal sadakatine nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Nitel araştırma yöntemi tasarlanan bu çalışmada iki tür veri toplama sürecine gidilmiştir. İlk olarak; Jahrein, Levo, Grimnax, ErenAktan, Zade ve Ordekkadin isimli Kick yayıncılarının yayınları çevrimiçi gözlem yöntemi ile gözlenmiştir. İkinci veri toplama aracı olarak izleyiciler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler, 7 katılımcı ile yürütülmüştür. Yayıncıların canlı yayınlarında izleyiciler ile nasıl etkileşime girdikleri, hangi yayıncıların nasıl stratejiler kullandığı incelenen yayınlarda gözlemlenmiş; yarı yapılandırılmış görüşmeler ile izleyicilerin fikirleri doğrultusunda bu stratejiler anlaşılmaya çalışılmıştır. En nihayetinde daha önce yapılmış araştırmalar ve Twitch.tv'nin yayıncı kampı programı içerisinde içerik üreticilerine verdikleri tavsiyeler üzerinden elde edilen veriler bir tartışma metnine çevrilmiştir. İncelenen yayınlardaki gözlenen süreç doğrultusunda; yayıncıların izleyicileri içeriğe dahil etmesi, izleyicilere ortak ritüeller ve ortak deneyim duyguları oluşturması, dolayısıyla bir topluluk bilincini güçlendirmesi gibi unsurların parasosyal ilişkiler kavramı çerçevesinde şans eseri bir unsur olarak oluşturulmaktan öte yayıncıların bilinçli olarak kullandığı bir strateji olduğu ileri sürülmektedir. Elde edilen bulgular; duygusal bağ, aidiyet hissi, samimiyet gibi faktörlerin izleyici sadakatinde önemli rol oynadığı göstermektedir. Ayrıca yayıncıların personasının da izleyicinin sadakatinin devamlılığı açısından önemli olduğu elde edilen verilerden anlaşılmaktadır. İzleyicilerin katkılarının yayınlara dahil edilmesi, yayıncının öngörülebilir tutumunu devam ettirmesi ve topluluk duygusu oluşturması gibi unsurların da sadakati artırdığı söylenebilmektedir. Bu çalışma, literatürde genel olarak ele alınan Twitch.tv'nin aksine Kick platformuna odaklanarak akademik alan yeni bir boyut kazandırmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformation of media from traditional to digital has reached an undeniable scale. This quickly changing process is expanding into various dimensions of digital media. Altough, they both essentially require the presence of an audience (consumer) and a broadcaster (producer), despite their many differences. In traditional media, the roles of audience and broadcaster are more clearly delineated and separated; however, these roles are undergoing transformation within the digital media. The aim of this research is to examine the role that parasocial relationships play in developing viewer loyalty on Kick. Which is a new live streaming platform in the digital media industry. The theoretical underpinnings of this relationship are parasocial interaction and loyalty. Therefore, the sutdy aims to invetigate how these kinds of relationships appear in attitudinal and behavioral loyalty among the audience. This study employs two primary techniques for gathering data as part of its qualitative research design First, the live streams of certain selected Kick streamers: Jahrein, Levo, Grimnax, ErenAktan, Zade and Ordekkadin. They were observed through online observation method. Second, semi-structured interviews were conducted among the audience. Intervies were conducted with 8 participants. The broadcasts analyzed identified the pattern of interaction between viewers and streamers as well as the spesific strategies employed by different streamers. They were further interpreted through viewers' eyes gathered through interviews. Finally, the observations were synthesized into a discussion by considering prior research and the strategies that were provided to content creators as a part of Twitch.tv's“Streamer Camp.”The results show that letting audience participate in co-creating content, creating common experiences and rituals and fortifying a sense of community are not accidental but rather deliberate strategies employed by streamers within the framework of parasocial relationships. The findings show that factors such as emotional connection, sense of belonging and sincerity play an important role in viewer loyalty. In addition, the personality of the streamer is also observed to be a core motivator of sustaining viewership loyalty. Further factors, such as involvement in broadcasting the viewer, maintained a continuous and predicted flow behavior, and cultivating a social environment also seems to increase loyalty. This study tries to add a new dimension to the academic field by focusing on the Kick platform, unlike Twitch.tv, which is generally discussed in the literature.