Cahit Zarifoğlu'nun çocuk kitaplarının estetik ölçütler bağlamında incelenmesi
Examination of Cahit Zarifoğlu's children's books within the context og aesthetic criteria
- Tez No: 947392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı edebiyatımızın usta kalemlerinden olan Cahit Zarifoğlu'nun çocuklar için yazdığı dokuz çocuk kitabının önceden belirlenmiş estetik ölçütler bakımından değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini Cahit Zarifoğlu'nun dokuz çocuk kitabı oluşturmaktadır. Yazarın araştırmaya alınan eserlerin estetik ölçütler bakımından değerlendirilmesi ve estetik ölçütlerin belirlenmesinde, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman tarama yöntemi kullanılmıştır. Eserin belirlenen kriterler doğrultusunda değerlendirilmesi ve yorumlanmasında ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak edebiyat, estetik ve edebiyat estetiği üzerine yazılan eserlerin araştırılması ve incelenmesiyle başlanmıştır. Daha sonra bu incelemeler sonucunda değerlendirilmeye alınacak estetik ölçütler belirlenmiştir. Belirlenen 21 ölçüt açıklanarak Cahit Zarifoğlu'nun çocuk kitapları bu ölçütler dikkate alınarak okunmuş ve estetik kriterlere uygunluğu değerlendirilmiştir. Seçilen örneklerin estetik ölçütlere göre sınıflandırılmış ve kaydedilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Cahit Zarifoğlu'nun çocuk kitapları milli, manevi ve ahlaki değerleri barındırmasına yönelik örneklere sıklıkla yer verdiği görülmüştür. Eserler, bu ölçütlere uygun örnekleri de barındırmaktadır. Estetik yönden çocuğu geliştirecek nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır. Seçilen konuların çocuğa uygun olması ve sağlam bir kurgu ile anlatılmasının yanında çocuğu iyi ve güzel olanı öğretecek unsurları barındırması nedeniyle eğitim ve öğretimde kullanılabilecek seviyede olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate nine children's books written by Cahit Zarifoğlu, one of the master pens of our literature, in terms of predetermined aesthetic criteria. The sample of the research consists of nine children's books by Cahit Zarifoğlu. Document scanning method, which is one of the qualitative research methods, was used to evaluate the works taken into research in terms of aesthetic criteria and to determine aesthetic criteria. Descriptive analysis method was used to evaluate and interpret the work in line with the determined criteria. It first started with the research and examination of works written on literature, aesthetics and literary aesthetics. Afterwards, aesthetic criteria to be evaluated as a result of these examinations were determined. By explaining the 21 criteria determined, Cahit Zarifoğlu's children's books were read taking these criteria into consideration and their compliance with aesthetic criteria was evaluated. The selected samples were classified and recorded according to aesthetic criteria. As a result of the study, it was seen that Cahit Zarifoğlu frequently included examples of children's books containing national, spiritual and moral values. The works also contain examples that comply with these criteria. It has been concluded that it is aesthetically capable of developing the child. It has been seen that the selected topics are suitable for the child and can be used in education and training because they are told with a solid fiction and contain elements that will teach the child what is good and beautiful.