Suluova (Amasya, Türkiye) çevresinde bulunan linyit kömürlerinin (alt eosen Çeltek formasyonu) kökensel ve ekonomik açıdan incelenmesi
Original and economic investigation of lignite coals (lower eocene Çeltek formation) found in Suluova (Amasya, Türkiye) surroundings
- Tez No: 947410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MÜJDAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, Suluova (Amasya, Türkiye) çevresinde yüzlek veren Erken Eosen yaşlı Çeltek formasyonu bitümlü ve kömürlü litolojilerinin organik jeokimyasal özellikleri incelenerek, formasyon bünyesindeki kömürlerin kökeninin, organik madde miktarının, organik madde tipinin, olgunlaşma derecesinin ve ekonomiye ne tür bir katkı sağlayacağının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çeltek kiltaşlarının mineral topluluğu kaolinit – klorit – illit – smektit - karışık kil (smektit-klorit)'den ibarettir. Çeltek kömürlerinin toplam organik karbon değerleri yüksek olup, mükemmel kaynak kayayı temsil eder. Çeltek kömürleri Tip II ve Tip III kerojeni işaret etmekte, daha çok gaz, az olarak da petrol eğilimli özellik göstermektedir. İncelenen kömürlerde gamaseranların varlığı Çeltek formasyonunun çökeliminde denizel ortam etkisini belirtmektedir. Çeltek kömür örneklerinde olenan gözlenmesi, deltaik bir ortamda biriken yüksek bitki materyalinin bir göstergesi ve olgunlaşma evresine ulaşılmadığını gösterir. Çeltek kömürlerinde hesaplanan mumsuluk indeksi değerleri, sedimantasyon sürecinde yüksek bitkilerden sağlanan karasal organik madde girdisini işaret etmektedir. Bu kömürlerdeki C23 trisiklik pikinin ana pik olması karbonat kaynak kayayı ve denizel ortam etkisini vurgulamaktadır. Çalışılan kömür örneklerindeki C24 tetrasiklik oranı, bir örnekte 0,69 olup şeyl kaynak kayayı; iki örnekte 2,19 ve 3,19 olup karbonat kaynak kayayı belirtmektedir. Çeltek kömürlerindeki C29 norhopan/C30 hopan oranları, bir örnekte 4,74 olduğundan karbonat kaynak kayayı temsil ederken, iki örnekte 0,48 ve 0,58 olduğundan şeyl kaynak kayayı vurgulamaktadır. Analiz yapılan kömürlerde gözlenen C31/C30 hopan oranları üç örnekte de düşük (1 (7,2; 10,7; 11,6) olup karasal bitki kaynağını temsil etmektedir. Kömürler yüksek oranlarda C29 (%71-74) ve C28 (%16-23) steranlar ile düşük oranlarda C27 (%6-10) steranlar kapsamaktadır. Yine bu kömürler, diasteran/steran oranlarının düşük konsantrasyonlarına sahiptir (0,349-0,415) ve karbonatça zengin bir kaynak kayanın varlığını yansıtırlar. Steran/hopan oranlarının düşük (
Özet (Çeviri)
This thesis study, is aimed to investigate the organic geochemical properties of the bituminous and coal-bearing lithologies of the Early Eocene Çeltek Formation cropping out around Suluova (Amasya, Turkey) and to reveal the origin of the coals in the formation, the amount of organic matter, the type of organic matter, the degree of maturation and what kind of contribution they will make to the economy. The mineral assemblage of the Çeltek claystone consists of kaolinite-chlorite-illite-smectite-mixed clay (smectite-chlorite). The total organic carbon values of the Çeltek coals are high and represent an excellent source rock. The Çeltek coals indicate Type II and Type III kerogen, and show more gas and less oil-prone properties. The presence of gamaserans in the examined coals indicates the effect of the marine environment in the sedimentation of the Çeltek Formation. The observation of oleane in the Çeltek coal samples is an indicator of high plant material accumulated in a deltaic environment and shows that the maturation stage has not been reached. The waxiness index values calculated in Çeltek coals indicate the terrestrial organic matter input provided by higher plants during the sedimentation process. The fact that the C23 tricyclic peak is the main peak in these coals emphasizes the carbonate source rock and the marine environment effect. The C24 tetracyclic ratio in the studied coal samples is 0,69 in one sample and indicates the shale source rock; it is 2,19 and 3,19 in two samples and indicates the carbonate source rock. The C29 norhopane/C30 hopan ratios in the Çeltek coals are 4,74 in one sample and represent the carbonate source rock, while they are 0,48 and 0,58 in two samples and emphasize the shale source rock. The C31/C30 hopan ratios observed in the analyzed coals are low (1 (7,2; 10,7; 11,6) in all samples, representing a terrestrial plant source. The coals contain high amounts of C29 (%71-74) and C28 (%16-23) steranes and low amounts of C27 (%6-10) steranes. Again, these coals have low concentrations of diasterane/sterane ratios (0,349-0,415) and reflect the presence of carbonate-rich source rock. Our samples with low sterane/hopane ratios (