K-kesirli mertebeden türevli diferensiyel denklemlerin ulam tipi kararlılığı
Ulam type stability of differential equations involving K-fractional order derivatives
- Tez No: 947411
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL MISIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, (k,ѱ)–genelleştirilmiş Laplace dönüşümü (GLD) yöntemiyle, çeşitli genelleştirilmiş kesirli diferensiyel denklemlerin Hyers-Ulam tipi kararlılığı incelenmiştir. Çalışma kapsamında, ѱ–Riemann–Liouville, (k,ѱ)–Hilfer ve Tempered (k,ѱ)–Hilfer kesirli türevlerine sahip kesirli diferensiyel denklemler ele alınmış; literatürdeki klasik yöntemler genişletilerek yeni kararlılık analizleri sunulmuştur. Geliştirilen teorik yapı doğrultusunda elde edilen teoremler analitik çözümlerle desteklenmiş ve örneklerle pekiştirilmiştir. Parametre ve fonksiyon seçimleri sayesinde elde edilen sonuçların literatürdeki birçok özel durumu kapsadığı ve daha genel bir bakış açısı sunduğu gösterilmiştir. Bu yönüyle çalışma, kesirli diferensiyel denklemlerin çözüm ve kararlılık analizlerine katkı sağlayan kapsamlı ve esnek bir yaklaşım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Hyers-Ulam stability of various generalized fractional differential equations is investigated using the (k,ѱ)–generalized Laplace transform (GLD) method. The study considers differential equations involving ѱ –Riemann–Liouville, (k,ѱ)–Hilfer, and tempered (k,ѱ)–Hilfer fractional derivatives, and extends classical methods from the literature to introduce new stability analyses. The developed theoretical framework is supported by analytical solutions and reinforced with illustrative examples. It is demonstrated that the results obtained, through appropriate choices of parameters and functions, encompass many special cases found in the literature and provide a broader perspective. In this regard, the study presents a comprehensive and flexible approach that contributes to the solution and stability analysis of fractional differential equations.