Alzheimer hastalığı tedavisinde oryza sativa L. metabolitlerinin ilaç potansiyellerinin ın silico yöntemlerle araştırılması
Investigation of the drug potential of oryza sativa L. metabolites in the treatment of alzheimer's disease using in silico methods
- Tez No: 947414
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ATASEVER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) en yaygın demans türüdür ve beynin en çok etkilenen bölgesi olan medial temporal lob ve neokortikal yapılarda amiloid-beta peptidinin (Aβ) birikmesi sonucu oluşan nöritik plaklar ve nörofibriler yumaklarla karakterize yavaş ilerleyen bir nörodejeneratif hastalık olarak tanımlanabilir. Monoamin nörotrensmitterleri dopamin, serotonin ve noradrenalin beyindeki nöronal sinyallemeyi etkiler. Monoamin sistemindeki değişiklikler depresyon, bağımlılık ve nörodejenaratif hastalıklarda amin seviyelerinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. AH hastalarının beyinlerinde aktive edilmiş MAO-B'nin varlığı gözlemlenirken, bu MAO-A'nın AH hastalarının beyinlerinin çeşitli bölgelerinde belirgin bir görünüme sahip olduğunu göstermektedir. Glikojen sentaz kinaz-3 (GSK-3), glikojen sentezinde rol oynayan bir serin-treonin protein kinazdır. GSK-3β, diyabet, iltihaplanma, Alzheimer hastalığı, kanser, bipolar bozukluk, Huntington ve Parkinson hastalığı dahil olmak üzere çeşitli sağlık bozukluklarının başlamasında ve ilerlemesinde rol oynar. Sonuç olarak, GSK-3β, terapötik kullanım için umut verici bir hedef olarak yaygın olarak kabul edilmektedir. Pirinç (Oryza sativa L.) dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel bir gıdadır. Pirinç zengin bir karbonhidrat kaynağıdır; az miktarda protein ve yağın yanı sıra niasin, riboflavin ve tiamin gibi B vitamini komplekslerinin bir kaynağıdır. Bu bileşikler insan sağlığı için çok faydalıdır. Bu tez çalışmasında, Alzheimer hastalığının patogenezinde rol oynadığı bilinen (MAO-A, MAO-B ve GSK-3β enzimleri hedef alınarak çeşitli doğal bileşiklerin bu enzimlerle olan etkileşimleri in silico yöntemlerle incelenmiştir. En yüksek bağlanma enerjilerine sahip bileşiklerin HOMO-LUMO enerji farkları, iyonizasyon potansiyeli (I) ve elektron ilgisi (A) gibi kuantum kimyasal parametreleri hesaplanarak moleküler kararlılıkları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is the most common type of dementia and can be defined as a slowly progressive neurodegenerative disease characterized by neuroitic plaques and neurofibrillary tangles resulting from the accumulation of amyloid-beta peptide (Aβ) in the medial temporal lobe and neocortical structures, which are the most affected areas of the brain. Monoamine neurotransmitters such as dopamine, serotonin, and norepinephrine influence neuronal signaling in the brain. Changes in the monoamine system have been associated with decreased amine levels in depression, addiction, and neurodegenerative diseases. While the presence of activated MAO-B has been observed in the brains of AD patients, this indicates that MAO-A has a distinct appearance in various regions of the brains of AD patients. Glycogen synthase kinase-3 (GSK-3) is a serine-threonine protein kinase that plays a role in glycogen synthesis. GSK-3β plays a role in the onset and progression of various health disorders, including diabetes, inflammation, Alzheimer's disease, cancer, bipolar disorder, Huntington's disease, and Parkinson's disease. As a result, GSK-3β is widely recognized as a promising target for therapeutic use. Rice (Oryza sativa L.) is a staple food for more than half of the world's population. Rice is a rich source of carbohydrates; it contains small amounts of protein and fat, as well as B vitamins such as niacin, riboflavin, and thiamine. These compounds are highly beneficial to human health. In this thesis study, the interactions of various natural compounds with enzymes known to play a role in the pathogenesis of Alzheimer's disease MAO-A, MAO-B, and GSK-3β enzymes) were investigated using in silico methods. The molecular stabilities of the compounds with the highest binding energies were analyzed by calculating quantum chemical parameters such as HOMO-LUMO energy differences, ionization potential (I), and electron affinity (A).