Çizgi filmlerin kültürel kodlar açısından değerlendirilmesi: Rafadan Tayfa örneği
Evaluation of cartoon movies in terms of cultural codes: Rafadan Tayfa example
  1. Tez No: 947415
  2. Yazar: TUBA NUR KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kültür, toplumun yapısal özellikleri ve değer sistemleri doğrultusunda şekillenen, dinamik bir olgudur. Toplumların tarihsel, sosyo-ekonomik ve coğrafi koşulları kültürel yapıyı belirlerken, bu kültürel yapı aynı zamanda toplumun kimlik inşasında önemli bir rol oynar. Kültürün temel bileşeni olan insan, kültürü hem inşa eden hem de onu sonraki nesillere aktaran bir özne konumundadır. Toplumsal kurumlar, gündelik yaşam pratikleri, inanç ve gelenekler aracılığıyla kuşaktan kuşağa aktarılan kültür, toplumun sürekliliğini sağlar ve bireylerin aidiyet hissini pekiştirir. Kültürel kodlar, geçmişten günümüze taşınan kültürel ürünlerin aktarımıyla şekillenir ve bu süreçte medyanın rolü göz ardı edilemez. Günümüz çocuklarının en fazla etkileşimde bulunduğu kitle iletişim aracı olan televizyon, özellikle çizgi filmler yoluyla çocuklar üzerinde güçlü bir etki yaratmaktadır. Çizgi filmler, çocuklara birçok mesaj iletirken, bu iletilerin başında kültürel öğeler yer almaktadır. Geçmişte masallar, hikâyeler ve halk anlatılarıyla nesilden nesile aktarılan kültürel unsurlar, günümüzde çizgi filmler aracılığıyla çocuklara sunulmaktadır. Bu çalışmada 2014 yılından itibaren TRT Çocuk kanalında yayınlanmaya başlayan ve çocuk izleyiciler arasında büyük ilgi gören“Rafadan Tayfa”çizgi filmi üzerine bu bağlamda inceleme yapılmıştır. Çalışmada,“Rafadan Tayfa”nın ilk elli bölümü analiz edilerek, elde edilen veriler içerik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, çizgi filmlerin kültürel değerlerin aktarımında işlevsel bir araç olduğu varsayımından yola çıkılmış; elde edilen bulgular, Rafadan Tayfa'nın bu işlevi etkili biçimde yerine getirdiğini ortaya koymuştur. Gerbner'in Ekme Kuramı çerçevesinde yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, çizgi filmin, kültürel göstergeler aracılığıyla toplumsal normların çocuk izleyicilere aktarılmasında etkili bir medya ürünü olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Culture is a dynamic phenomenon shaped by the structural characteristics and value systems of a society. While the historical, socio-economic and geographical conditions of societies determine the cultural structure, this cultural structure also plays an important role in the identity construction of the society. Human beings, the main component of culture, are both the constructor of culture and the subject that passes it on to the next generations. Culture, which is transmitted from generation to generation through social institutions, daily life practices, beliefs and traditions, ensures the continuity of society and reinforces individuals' sense of belonging. Cultural codes are shaped by the transmission of cultural products carried from the past to the present, and the role of the media in this process cannot be ignored. Television, which is the mass media that today's children interact with the most, has a strong impact on children, especially through cartoons. While cartoons convey many messages to children, cultural elements are at the forefront of these messages. Cultural elements, which were passed down from generation to generation through fairy tales, stories and folk narratives in the past, are now presented to children through cartoons. In this study, the cartoon“Rafadan Tayfa”, which started to be broadcast on TRT Çocuk channel since 2014 and attracted great interest among children viewers, was analyzed in this context. In the study, the first fifty episodes of“Rafadan Tayfa”were analyzed and the data obtained were evaluated by content analysis method. This study is based on the assumption that cartoons are a functional tool in the transmission of cultural values, and the findings reveal that Rafadan Tayfa fulfills this function effectively. In line with the evaluations made within the framework of Gerbner's Sowing Theory, the cartoon stands out as an effective media product in transferring social norms to child viewers through cultural indicators.