Arkeolojik ve tarihi veriler ışığında Oğuz kenti ordazı (Sortöbe)
Ordazi (Sortobe), an Oghuz city in the light of archaeological and historical data
  1. Tez No: 947416
  2. Yazar: FARİZA YESSİMAKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışması, Sır Derya havzasındaki Oğuz yerleşimlerinin arkeolojik, coğrafi ve kültürel boyutlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada özellikle Sortöbe (Ordazı)1, 2 ve 3 yerleşimlerinin stratigrafisi, savunma mimarisi, konut yapıları ve seramik buluntuları üzerinden bölgedeki Oğuz dönemine ait yerleşim modeli analiz edilmiştir.Ayrıca Begim Ana, Uzuntam ve Saraman Kosa türbe-memorial komplekslerinin mimari ve kültürel özellikleri ele alınarak, bu yapıların Oğuz kimliğinin kolektif hafızasındaki yeri değerlendirilmiştir. Fiziki ve beşeri coğrafya verileriyle birlikte ele alınan arkeolojik bulgular, Sır Derya'nın sadece bir geçiş güzergâhı değil, Oğuzların kentleştiği ve kimlik kazandığı önemli bir merkez olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Sortöbe (Ordazı) kompleksinin Oğuz dönemine ait özgün bir şehirleşme örneği sunduğunu ortaya koyarak, bölgedeki arkeolojik araştırmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the archaeological, geographical, and cultural aspects of Oghuz settlements in the Syr Darya basin. The study focuses particularly on the stratigraphy, defense architecture, domestic structures, and ceramic findings of the Sortobe 1, 2, and 3 sites, analyzing them as representative models of Oghuz urbanization in the region. In addition, the architectural and cultural features of the Begim Ana, Uzuntam and Saraman Kosa memorial-tomb complexes are evaluated, considering their role in reflecting Oghuz collective memory and identity. Archaeological data, analyzed together with physical and human geography, demonstrate that the Syr Darya basin was not merely a transit zone, but a key center of Oghuz settlement and identity formation. This research highlights the Sortobe complex as a unique example of medieval Oghuz urban planning and aims to contribute to further archaeological investigations in the region.