Türkiye'de illerin yeniden düzenlenmesi
The Reorganizations of the provinces in Turkey
  1. Tez No: 94743
  2. Yazar: RECEP SANAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ONARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
ÖZET Türkiye'de genel yönetimin taşra örgütlenmesinde esas alman“ il sistemi ”Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze kadar çeşitli aşamalardan geçerek gelişmiştir. Mevcut 81 ilin büyük bir bölümü, tarihsel süreç içerisindeki siyasal, ekonomik, sosyal ve toplumsal değişimler ya da politik zorlamalar sonucunda bugünkü niteliklerine kavuşmuşlardır. Gelinen aşamada, yönetsel yapının taşra örgütlenmesi açısından yönetim deseninde bozulmalar başlamıştır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de nesnel ölçütlere dayanmadan yeni iller kurulmasıdır. Anayasa ve yasalarda il kurulması açısından getirilen ölçütlerin içerikleri belirsiz ve sayılan yetersizdir. İllerin yeniden düzenlenmesinde hem mevcut ölçütlerin içeriklerini belirginleştirmek ve hem de esas alınabilecek diğer değişkenleri belirlemek suretiyle bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Toplam yedi bölümden oluşan bu araştırmanın; giriş bölümünde, çalışmanın konusu amacı, kapsamı ve yöntemi; birinci bölümünde, il yönetiminin tarihsel gelişimi; ikinci bölümünde, illerin yeniden düzenlenmesine ilişkin süreç ve valiler anketi sonuçları; üçüncü bölümünde, illerin yeniden düzenlenmesi ile ilgili araştırmalar ve yeniden düzenlemenin yöntemi; dördüncü bölümünde, illerin yeniden düzenlenmesinde dikkate alınması gereken ölçütler, üzerinde durulmuştur. Araştırmanın beşinci bölümünde, illerin yeniden düzenlenmesine ilişkin bir modelleme yapılarak, bundan sonra yapılacak benzer çalışmalara ışık tutulmuştur. Altıncı ve son bölümünde ise, araştırma çerçevesinde elde edilen bilgi, belge ve bulgular irdelenerek, illerin yeniden düzenlenmesi açısından olası seçenekler üzerine çeşitli önerilerde bulunulmuştur. 333
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a basis for the rural organization of central authority, the“provincial system”has undergone an evolving period through various stages since the Ottoman Empire. In the historical process, most of the existing 81 provinces have gained their present status through political, economic and social changes or by political enforcements. At present stage, deformations on the management fabric have begun in terms of rural organization of the administrative structure. One of the most important reasons for this deformation is the setting up of new provinces on subjective criterion. The contents of the criteria stipulated in the Constitution and the laws for setting up provinces are unclear, and the numbers of these criteria are insufficient. This work has been carried out with a view to both clarifying the contents of the present criteria and determining other variables for the reorganization of the provinces. This thesis consists of seven chapters. In the introduction, the goal, content and the method; in the first chapter, historical evolution of the provincial administration; in the second chapter, processes in Turkey for the reorganization of provinces; in the third chapter, methodical problems in reorganizing provinces; in the fourth chapter, criteria to be taken into consideration in reorganizing provinces have been outlined. In the fifth chapter, a model has been drowned in reorganizing provinces, thus paving the way for future similar work. In the sixth and the last chapter, information, documents and findings gathered during the research have been explored and various suggestions have been put forward for the possible choices in reorganizing provinces. 334