Türkiye'deki kadın girişimcilerin motivasyon faktörleri
Motivation factors of the women entrepreneurs in Turkey
- Tez No: 94742
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Bu tezde 'Türkiye'deki Kadın Girişimcilerin Motivasyon Faktörleri' olgusu incelemiştir. Araştırma kapsamında kadın girşimciliği üzerine yapılmış çalışmalar ele alındıktan sonra Türk kadınının toplumsal konumu ve çalışma yaşamına katılımı üzerinde durulmuştur. Böylelikle girişimci kadın, Türk toplumunun üyesi, işgücü piyasasının aktörü ve girişimci birey olmak üzere üç eksende değerlendirilmiştir. Kadın girişimcilerin motivasyon faktörlerini ortaya koymak amacıyla, yansı İstanbul'da diğer yansı üç büyük il dışında faaaliyet gösteren toplam 72 kişiyle görüşülmüştür. Alanlarında başarılı olmuş kuruluşların ortağı veya tek sahibi olan ve yönetim fonksiyonlarından en az birini üstlenmiş bulunan birinci ve ikinci kuşak kadın girişimcilerle araştırma kapsamında görüşülmüştür. Kendi hesabına tek başına çalışanlar ile eczacılık, diş hekimliği gibi meslekleri icra edenler araştırma kapsamı dışında tutulmıuştur. İstanbul'daki kadın girişimcilere ulaşmak için genellikle meslek örgütleri ve iş adamı demeklerinin üye kayıt listelerinden yola çıkılmıştır. İstanbul dışındakilere ulaşmak için ise, bir ekonomi dergisinin yaptığı“Anadolu'nun 50 Süper İş Kadınının Öyküsü”başlıklı araştırmaya konu olan kadınların listesinden yararlanılmıştır. Kadın girişimcilerin büyük bölümü orta ve üst sınıf ailelerin çocuklandır, genellikle yabancı dil konuşan üniversite mezunu kişilerdir. Büyük bölümü evli ve çocukludur. Önemli bölümü, kadınlara uygun bulunan iş kollarında yığılmışlardır. Genellikle aile üyeleriyle ortakdırlar ve sermayelerinin kaynağı olarak kişisi ve ailevi tasarrufları göstermektedirler. Kadın olmanın iş yasanımda sorun yaratmadığım düşünmektedirler ve kadın eleman çalıştırma konusunda isteklidirler, iyimser, kendine güvenen, uzun vadeli plan yapan kişlerdir. Başarı güdüleri son derece yüksektir, etik değerlere önem verdiklerini sık sık dile getirirler. İşle ilgili olarak temel motivasyon faktörleri maddi kazanımlar değil fakat içsel tatmindir. Şaşırtıcı ölçüde büyük bölümü için girişimcilik kariyerlerinin başlangıç aşamasındaki bir hedef değildir. Tersine özel yaşamlarının ve iş deneyimlerinin sonucunda karşılarına çıkan uygun bir seçenektir. Girişimcilik işlerini daha iyi yapabilmelerini ve başarılı olmalarım sağlayan bir araçtır. 274
Özet (Çeviri)
Summary In this study“Motivation Factors of Women Entrepreneurs in Turkey phenomenon”is examined. Elaborating literature on Women Entrepreneurs, social condition and labor force participation of Turkish Women is studied. Thus, women entrepreneur is taken into consideration within three dimensions: a member of Turkish Society, an actor of labor market and entrepreneur individual. The aim of this study is to distinguish the primary factors which motivate women to become an entrepreneur. For the achievement of the purpose, a semi- structured questionnaire was prepared and distributed to 72 women entrepreneur, half of whom are from Istanbul and the other half from Anotolian cities except Ankara and Izmir. Only those who are the sole owner or partner and manager of the successful enterprises have been interviewed. In this context, self employed and professional women are not examined. Most of the women entrepreneurs were children of middle and upper class families, university graduates who speak foreign languages. Many of them are running business in women-intensive sectors. They are usually partners of family firms and finance their capital by means of their individual savings and family founds. For most of them,“being a woman”is not a problem in their career and they are eager to work with women employees. Entrepreneurs are optimistic and self esteemed people who plan their future. Their achievement orientation is very high. Business ethic is highly valued for them. The main motivation factor of women entrepreneurs are not materialistic but instinctive satisfactioa For most of them entrepreneurship is not a target at the early career stages. However, as a result of their business experiences and private lifes, being an entrepreneur becomes a convenient alternative which they face with. Entrepreneurship is a tool to do their job much more better and to become successful. 275