Avrupa Birliği'nin Orta Asya'da imaj şekillendirmesinde kamu diplomasisinin rolü
The role of public diplomacy in shaping the image of the European Union in Central Asia
- Tez No: 947430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Avrupa Birliği'nin (AB) kuruluşu ve birleşme düşüncesi, kökleri çok eskilere dayanan bir süreçtir. Günümüzde sui generis niteliğe sahip AB, İkinci Dünya Savaşı sonrasında somut bir şekilde oluşmaya başlamıştır. İki dünya savaşının acısını ve yıkımını yaşayan Avrupa devletleri, oluşan iki kutuplu sistemde ayakta kalabilmek, ekonomik sıkıntıları aşabilmek ve barışı sağlayabilmek adına bir çatı altında toplanmaya karar vermişlerdir. 1951 yılında Avrupa Kömür Çelik Topluluğu (AKÇT) olarak resmi nitelik kazanan bu yapı, bundan sonra attığı her adımda genişleme ve derinleşme süreci yaşamış ve ulusüstü nitelik taşıyan Avrupa Birliği'ne dönüşmüştür. Günümüzde AB, uluslararası ilişkilerin önemli bir aktörü konumuna gelmiş ve özellikle yumuşak güç unsurları vasıtasıyla uluslararası düzeye etki eden kamu diplomasisi yürüten bir merkeze evrilmiştir. Bu diplomasinin hitap ettiği bölgelerden biri, tezimizin de ana odağını oluşturan Orta Asya'dır. 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin dağılmasının ardından Avrasya bölgesinin merkezinde beş genç cumhuriyet ortaya çıkmıştır: Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan. Orta Asya devletleri ile güçlü ve olumlu ilişkiler kurma çabası, AB'nin bölgedeki etkinliğini artırmak ve stratejik çıkarlarını korumak amacını taşımaktadır. Bu noktada, AB'nin Orta Asya'daki imajını etkileyen unsurlardan biri olarak kamu diplomasisi önemli bir rol oynamaktadır. Kamu diplomasisi, halklar arası anlayışın artırılması, kültürel alışverişin teşvik edilmesi ve bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi gibi unsurları içermektedir. Bu bağlamda AB'nin Orta Asya'daki kamu diplomasisi çabaları, bölgedeki algısını olumlu yönde şekillendirmek, demokratik değerleri vurgulamak, insan haklarına saygıyı teşvik etmek ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini desteklemek üzerine odaklanmıştır. Bu çalışma, AB'nin Orta Asya devletlerine yönelik artan kamu diplomasisi faaliyetlerinin incelenmesi ve bu faaliyetlerin AB'nin bölgedeki imajını şekillendirmedeki rolü bağlamında araştırılması açısından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The establishment of the European Union (EU) and the idea of unification is a process with ancient roots. Today's sui generis EU started to emerge concretely after the Second World War. European countries, which experienced the pain and destruction of the two world wars, decided to gather under one roof in order to survive in the bipolar system, to overcome economic difficulties and to ensure peace. In 1951, this structure, which became official as the European Coal and Steel Community (ECSC), experienced a process of expansion and deepening at every step it took afterwards and transformed into the European Union, which has a supranational character. Today, the EU has become an important actor in international relations and has evolved into a centre that conducts public diplomacy that influences the international level, especially through soft power elements. One of the address regions of this diplomacy is Central Asia, which is also the main focus of this thesis. In 1991, after the dissolution of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), five young republics emerged in the centre of the Eurasian region: Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Tajikistan and Turkmenistan. The EU's endeavour to establish strong and positive relations with the Central Asian countries is aimed at increasing its influence in the region and protecting its strategic interests. At this point, public diplomacy plays an important role as one of the factors affecting the EU's image in Central Asia. Public diplomacy includes elements such as increasing understanding between peoples, promoting cultural exchanges and strengthening regional cooperation. In this context, the EU's public diplomacy efforts in Central Asia have focused on shaping the perception of the region in a positive direction, emphasising democratic values, promoting respect for human rights and supporting sustainable development goals. This study is important in analysing the EU's increasing public diplomacy activities towards Central Asian countries and investigating the role of these activities in the EU's image shaping in the region.