Farklı biyoaktif daimi restoratif materyallerin sınıf II restorasyonlarda 1 yıllık klinik performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the one-year clinical performance of different bioactive permanent restorative materials in class II restorations
  1. Tez No: 947429
  2. Yazar: KEMAL IŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YALÇIN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedavi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, üç farklı diş renginde restoratif materyalin Sınıf II kavite restorasyonlarında 12 aylık süreçteki klinik performanslarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya ortalama yaşı 23,46 (medyan=22) olan elli birey (26 erkek, 24 kadın) dahil edilmiştir. Her bireyin üç farklı restoratif materyalle tedavi edilmesiyle toplam 150 restorasyon uygulanmıştır. Uygulamalar sırasında alkasit (Cention N), cam hibrit (Equia Forte HT) ve kompozit rezin (Gradia Direct Posterior) materyalleri rubber-dam izolasyonu altında kullanılmıştır. Restorasyonlar, materyal bilgisinden bağımsız iki değerlendirici tarafından FDI kriterlerine göre 1. hafta (başlangıç), 6. ay ve 12. ayda değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir (anlamlılık düzeyi p=0,05). Başlangıç, 6. ay ve 12. ayda geri çağırma oranı %100 olarak gerçekleşmiştir. Başlangıçta, tüm restorasyonlar estetik, fonksiyonel ve biyolojik kriterler açısından klinik olarak mükemmel bulunmuştur. Altıncı ayda, 2 alkasit (%4) ve 1 cam hibrit (%2) restorasyon yüzey parlaklığı ve pürüzlülüğü açısından klinik olarak iyi skoru (2) almıştır. On ikinci ayda ise, 2 cam hibrit (%4) ve 2 alkasit (%4) restorasyon renk uyumu açısından klinik olarak iyi skoru almıştır. On iki aylık takip süresi sonunda, alkasit, cam hibrit ve kompozit rezin restoratif materyallerin Sınıf II kavite restorasyonlarında klinik olarak başarılı performans sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this clinical trial was to evaluate and compare the clinical performance of three different tooth-colored restorative materials in Class II cavity restorations over a 12-month period. The study included fifty participants (26 males, 24 females) with an average age of 23.46 years (median age = 22). A total of 150 restorations were performed, with each patient receiving three Class II restorations using alkasite (Cention N), glass hybrid (Equia Forte HT), and resin composite (Gradia Direct Posterior) materials under rubber-dam isolation. Two blinded examiners evaluated the restorations according to FDI criteria at baseline (1 week), 6 months, and 12 months. The collected data underwent statistical analysis with a significance threshold of p=0.05. The recall rate was consistently 100% at baseline, 6-month, and 12-month evaluations. At baseline, all restorations exhibited excellent clinical scores in esthetic, functional, and biological categories. At the 6-month evaluation, 2 alkasite restorations (4%) and 1 glass hybrid restoration (2%) were graded as clinically good (2) concerning surface gloss and roughness criteria. At the 12-month follow-up, 2 restorations each of glass hybrid (4%) and alkasite (4%) showed clinically good scores regarding color match. At the end of the 12-month period, alkasite, glass hybrid, and composite resin restorative materials demonstrated clinically satisfactory performance for Class II cavity restorations.