KOAH hastalarında öz yeterlik, psikolojik iyi oluş, dispne ve yorgunluk arasındaki ilişki: Yapısal eşitlik modeli
The relationship between self-efficacy, psychological well-being, dyspnea, and fatigue in patients with chronic obstructive pulmonary disease: A structural equation model
- Tez No: 947431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTINBAŞ AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada KOAH hastalarının; öz yeterlik, psikolojik iyi oluş, dispne ve yorgunluk arasındaki ilişkiyi bulmak amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Örneklemi bir Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde KOAH tanısı ile yatmakta olan 194 hasta oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, KOAH Öz- etkililik ölçeği, Psikolojik İyi Oluş ölçeği, Dispne-12 ölçeği, KOAH ve Astım Yorgunluk ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find the relationship between self-efficacy, psychological well-being, dyspnea and fatigue in COPD patients. The study is descriptive and correlational. The sample consisted of 194 patients hospitalized with COPD in the Health Application and Research Center. Data were collected using Personal Information Form, COPD Self-Efficacy Scale, Psychological Well-Being Scale, Dyspnea-12 Scale, COPD and Asthma Fatigue Scale.