Gazi Üniversitesinden Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesine geçiş: 7141 sayılı Kanun bağlamında bir kurumsal dönüşüm analizi
Transition from Gazi University to Ankara Hacı Bayram Veli University: An analysis of institutional transformation in the context of Law No. 7141
  1. Tez No: 947442
  2. Yazar: MÜCTEBA SAMED AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
18.05.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 7141 sayılı“Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile mevcut devlet üniversitelerinin bölünmesi sonucu 14 yeni devlet üniversitesi kurulmuştur. Bölünen üniversiteler arasında kuruluşunu 1453 yılına dayandıran ve bugünkü ismini 1933 yılında alan ve o yıllarda Türkiye'nin ilk ve tek üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi ve temelleri 1926 yılında Atatürk'ün talimatı ile atılan bugünkü adını 1982 yılında alan Gazi Üniversitesi gibi Türkiye'nin köklü üniversiteleri bulunmaktadır. Üniversiteler için zaman kavramının oldukça önemli olduğunu dünyanın en iyi üniversitelerine baktığımızda kolaylıkla görebilmekteyiz. Her alanda dünyanın en iyisi olmayı başarmış üniversitelerin yüzlerce yıllık geçmişi olduğu görülmektedir. Bu bölünmelerin gerçekleşmesinin nedenini dönemin siyasi iktidarı; bu devlet üniversitelerinin çok fazla öğrencisi olduğunu ve bu durumun eğitim kalitesini düşürdüğünü, bölünme sonrası daha başarılı ve verimli olacağını ifade etmiştir. Çalışmamızda bu durumu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ölçeğinde ele alıp bölünmeden sonra ortaya çıkan durumu ele almaya çalışacağız. Araştırmamızda sadece Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ni ele alacak olmamızın nedeni; kurumda görev alan akademik ve idari personel ile eğitim gören öğrencilere kolay ulaşım imkanı sağlamasıdır. Bu 3 gruba da ulaşabileceğimiz tek üniversite olması ve bölünen üniversiteler arasında en çok tartışılan üniversitelerden biri olmasıdır.
Özet (Çeviri)
On May 18, 2018, Law No. 7141, titled“Law on Amendments to the Higher Education Law and Certain Laws and Decrees,”was published in the Official Gazette, resulting in the establishment of 14 new state universities through the division of existing state universities. Among the divided universities are prominent institutions such as Istanbul University, which traces its origins to 1453 and was named in 1933 as Türkiye's first and only university at the time, and Gazi University, founded in 1926 under Atatürk's directive and named in 1982. The significance of time for universities is evident when examining the world's top universities, many of which have centuries-long histories and excel in various fields. The political administration at the time justified these divisions by arguing that the large student populations of these state universities were lowering educational quality, and that the new universities would be more successful and efficient post-division. This study examines this situation within the context of Ankara Hacı Bayram Veli University, analyzing the outcomes following the division. The focus on Ankara Hacı Bayram Veli University is due to the ease of access to its academic and administrative staff as well as its students, making it the only university where all three groups could be reached. Additionally, it is one of the most debated universities among those divided.