'Bilgi üretme yöntemi- toplum tipi inşası' bağlamında İslam medeniyetinin 'Tevhidi düşünce bilgi üretme yöntemi' anlayışına göre ahlak toplumu inşasının temelleri
The foundations of the construction of the moral society according to the understanding of the 'Tavhidi thought knowledge production method' of Islamic civilization in the context of 'knowledge production method society type construction'
  1. Tez No: 947444
  2. Yazar: HAKAN TANG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dünyada hakim materyalist ve pozitivist anlayış, her şeyi yalnızca görünenle açıklamaya çalıştığı için bütüncül değildir, insan fıtratına aykırıdır ve zulüm, sömürü ile ahlaksızlık gibi sorunlara çözüm üretememektedir. Bu nedenle ortaya koyduğu toplum modeli sorunlu ve eksiktir. Böylelikle bu anlayışla yönetilen toplumlar özellikle de İslam/Türk İslam dünyası mensubu ülkeler derin bir ahlaki buhranın içindedirler. Bu durumdan çıkmak için, tevhit esasına dayalı özgün bir düşünce biçimi olan“Tevhidi Düşünce Bilgi Üretme Yöntemi”ile kendi medeniyet anlayışına uygun toplum tipi sistemini üretmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, İslam/Türk-İslam medeniyeti için özgün“Ahlak Toplumu”modelinin inşası gerekmektedir. Çalışmanın amacı da, böyle bir toplumun özelliklerini ortaya koymaktır. Tevhidi Düşünce yöntemi, varlık-kâinat-toplum ilişkisi ekseninde insan davranışı ve sosyal faaliyetlere dair bilgiyi özgün bir yapı içinde üretmektedir. Eğitimden ekonomiye kadar geniş bir alanda bilgi üretimini kapsayan bu yöntem, dolaylı olarak ahlakla ilişkilidir. İslam/Türk-İslam medeniyetinde vahiy kaynaklı ahlak da, tevhidi düşünceyle doğrudan bağlantılıdır. Allah, insan ve toplumların nasıl davranacağını öğretmiştir. Bu bağlamda, ahlak temelli toplumunun özelliklerinin nasıl olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Modern Batı'nın pozitivist-rasyonalist akıl yapısına karşı, İslam/Türk İslam medeniyetinin tevhidi akıl önderliğinde oluşturduğu bilgi üretme yöntemi çerçevesinde özgün bir“Ahlak Toplumu”inşa etmek mümkündür. Bu açıdan da bu araştırma, tevhidi düşünceyle şekillenen özgün toplum modelinin ilmi-akademik temellerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The dominant materialist and positivist worldview seeks to explain reality solely through what is observable, resulting in a fragmented and reductionist understanding of life. This approach contradicts human nature and fails to address fundamental issues such as injustice, exploitation, and immorality. Consequently, the social models it promotes are flawed and incomplete. Societies governed by this perspective especially in the Islamic/Turkish Islamic world are experiencing a profound moral crisis. To overcome this, a society model rooted in the civilization's own values must be developed through an alternative epistemology based on the principle of tawhid. This study focuses on the“Tawhidi Thought Knowledge Production Method,”a unique framework that generates knowledge on human behavior and social structure through the relationship between existence, the universe, and society. Covering areas from education to economics, this method is inherently linked to moral principles. In Islamic/Turkish-Islamic civilization, -morality derived from divine revelation- is directly connected to tawhidi thought. God has taught humanity how to act both individually and socially. Accordingly, this research aims to identify the foundational features of a morality-based society constructed upon tawhidi reasoning. In contrast to the positivist-rationalist mindset of modern Western thought, the tawhidi approach offers a holistic and just model for rebuilding moral societies. This study seeks to establish the scientific and academic foundations of such a model.