Hipertansif bireylerde aerobik egzersiz eğitimi ile mat pilates egzersizlerinin kan basıncı, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of aerobic exercise training and mat pilates exercises on blood pressure, functional capacity and quality of life in hypertensive individuals
- Tez No: 947445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİS KOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızın amacı hipertansiyonlu (HT) erişkin bireylerde dirençli egzersizlerle kombine edilen Aerobik Egzersiz Eğitimi ve dirençli egzersizlerle kombine edilen Mat Pilates Egzersizlerinin kan basıncı (KB), fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na başvuran evre 1 ve evre 2 HT tanısı alan 27 hasta dahil edildi. Katılımcılar randomize edilerek Grup 1; Aerobik Egzersiz Eğitimi Grubu (n=9), Grup 2; Mat Pilates Egzersizleri Grubu (n=9) ve Kontrol Grubu (n=9) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Grup 1'e haftada 3 gün gözetimli Aerobik Egzersiz Eğitimi, Grup 2'ye haftada 3 gün gözetimli, Mat Pilates Egzersizleri verildi. Eğitim gruplarına ilave olarak haftada 2 gün dirençli egzersiz programı ev egzersizleri olarak önerildi. Kontrol grubuna 8 haftalık süreçte sadece rutin önerilerde bulunuldu. Tüm gruplar, 8 hafta boyunca önerilen rutin farmakoterapilerine devam etti. Hipertansif bireylerin, Sistolik Kan Basıncı (SKB) ve Diyastolik Kan Basıncı (DKB) manuel ölçüm yolu ile, fonksiyonel kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile ve yaşam kalitesi 2 kısımdan oluşan EuroQoL Genel Yaşam Kalitesi (EQ 5D-5L) anketi ile ölçülüp kaydedildi. Değerlendirmeler başlangıç (T0), 4. hafta (T4) ve 8. hafta (T8) olmak üzere üç kez yapıldı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS v.28 programı kullanıldı. Tüm istatistiksel analizler için anlamlılık düzeyi p0,05). Grup 3'te SKB ve DKB ölçümlerinde tüm zamanlar karşılaştırıldığında istatiktiksel olarak anlamlı fark yoktu (p0,05). Fonksiyonel kapasite bulgularında, Grup 1 ve Grup 2'de T0-T8'de 6DYM'nde istatiktiksel olarak anlamlı artışlar meydana geldi (p0,05). Yaşam kalitesi değerlendirmesinde; Grup 1 ve Grup 2'de tedavi sonrası EQ-GAS skorlarında istatiktiksel olarak anlamlı artışlar bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the effects of Aerobic Exercise Training combined with resistance exercises and Mat Pilates Exercises combined with resistance exercises on blood pressure (BP), functional capacity and quality of life in adults with hypertension (HT). The study included 27 patients with stage 1 and stage 2 HT who were admitted to the Department of Cardiology, Bezmialem Vakif University Faculty of Medicine Hospital. The participants were randomized and divided into 3 groups as Group 1; Aerobic Exercise Training Group (n=9), Group 2; Mat Pilates Exercises Group (n=9) and Control Group (n=9). Group 1 received supervised Aerobic Exercise Training 3 days a week and Group 2 received supervised Mat Pilates Exercises 3 days a week. In addition to the training groups, a resistance exercise program was recommended as home exercises 2 days a week. The control group received only routine recommendations for 8 weeks. All groups continued their recommended routine pharmacotherapy for 8 weeks. Systolic Blood Pressure (SBP) and Diastolic Blood Pressure (DBP) were measured by manual measurement, functional capacity was measured by 6 Minute Walking Test (6MWT) and quality of life was measured and recorded by EuroQoL General Quality of Life (EQ-5D-5L) questionnaire consisting of 2 parts. The evaluations were performed three times: baseline (T0), week 4 (T4) and week 8 (T8). IBM SPSS v.28 program was used to analyze the data obtained from the study. The significance level was accepted as p0.05). In group 3, there was no statistically significant difference in SDB and DBP measurements when all times were compared (p0.05). In functional capacity findings, there were statistically significant increases in 6DYM at T0-T8 in Group 1 and Group 2 (p0.05). In quality of life assessment, statistically significant increases were found in EQ-GAS scores after treatment in Group 1 and Group 2 (p0.05).