Sağlık kurumlarında alturistik liderlik davranışının örgütsel değişime açıklık ve iç girişimcilik davranışına etkisi
The effects of altruistic leadership behavior on openness to organizational change and intrapreneurial behavior in healthcare organizations
- Tez No: 947446
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ASUMAN ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Alturistik liderlik, liderin çalışanların ihtiyaçlarını kendi çıkarlarının önünde tutarak fedakarca davranışlar göstermesi temeline dayanmaktadır. Sağlık hizmetlerinin insan odaklı yapısı, alturistik liderliğin bu alanda benimsenmesini kolaylaştırmaktadır. Bu doğrultuda, liderlerin fedakar tutumlarının çalışanların örgütsel değişime olan açıklıkları ve iç girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisi bu tez kapsamında incelenmiştir. Araştırmada, sağlık kurumlarında görev yapan idari personelin alturistik liderlik algıları ile örgütsel değişime açıklık ve iç girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre bu değişkenlere ilişkin algılarında anlamlı farklılıkların olup olmadığı araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, alturistik liderlik algısının örgütsel değişime açıklık ve iç girişimcilik davranışları üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisi olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara'da faaliyet gösteren beş özel hastanede görev yapmakta olan toplam 164 idari personelden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular, katılımcıların alturistik liderlik algıları ortalamanın üzerinde olduğunu göstermektedir. Örgütsel değişime açıklık düzeylerinin, iç girişimcilik davranışlarına göre daha yüksek olduğu, her iki değişkenin de genel olarak ortalamanın üzerinde değerlendirildiği saptanmıştır. Alturistik liderlik ve örgütsel değişime açıklık düzeyleri, katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ancak, iç girişimcilik davranışı ve alt boyutları açısından demografik değişkene göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. YEM (Yapısal Eşitlik Modeli) bulgularına göre, alturistik liderliğin hem iç girişimcilik hem de örgütsel değişime açıklık üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları doğrultusunda, sağlık yöneticilerine, çalışanların değişime katılımını ve yenilikçi fikir üretimini artırmak için alturistik liderlik davranışını benimsemeleri önerilmektedir. Bu liderlik yaklaşımı, çalışanlar arasında güveni artırarak, örgütsel değişim katılımı ve yenilikçi fikirlerin desteklenmesi yoluyla girişimcilik faaliyetlerinin gelişmesini de teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Altruistic leadership is based on leaders' selfless behaviors that prioritize employees' needs over their own interests. The human-centered nature of healthcare services facilitates the adoption of altruistic leadership in this field. In this thesis, the effects of leaders' altruistic attitudes on employees' openness to organizational change and intrapreneurial tendencies were examined. The study evaluated the relationships between administrative staff's perceptions of altruistic leadership, openness to organizational change, and intrapreneurial tendencies in healthcare institutions. It also investigated whether there were significant differences in these perceptions according to participants' demographic characteristics. Furthermore, the study analyzed whether perceptions of altruistic leadership had a positive and significant effect on openness to organizational change and intrapreneurial behaviors. The study sample consisted of a total of 164 administrative personnel working at five private hospitals operating in Ankara. The findings showed that participants' perceptions of altruistic leadership were above average. It was determined that openness to organizational change was higher compared to intrapreneurial behaviors, and both variables were generally evaluated above average. No significant differences were found in levels of altruistic leadership perception and openness to organizational change according to participants' demographic characteristics. However, statistically significant differences were identified in intrapreneurial behavior and its sub-dimensions based on demographic variables. According to Structural Equation Modeling (SEM) results, altruistic leadership had significant and positive effects on both intrapreneurship and openness to organizational change. Based on these findings, it is recommended that healthcare managers adopt altruistic leadership behaviors to enhance employees' participation in change and the generation of innovative ideas. This leadership approach fosters trust among employees and promotes the development of intrapreneurial activities by supporting participation in organizational change and innovation.