Kentsel sürdürülebilirliğin sağlanması ve iklim değişikliğiyle mücadelede bir araç olarak kentsel dönüşüm: Türkiye için bir yol haritası
Urban transformation as a tool for ensuring urban sustainability and combating climate change: A roadmap for Türkiye
  1. Tez No: 947448
  2. Yazar: BANAFSHEH MAHDİZADEH DALIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TUĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde iklim değişikliği sorununun kriz seviyesine ulaşmasının temel nedeni Sanayi Devrimi'nden bu yana artan fosil yakıt yoğun insan faaliyetleridir. Bu durum, özellikle tüm üretim şekilleri, tarım faaliyetleri, taşımacılık ve hayvancılıkla doğrudan ilişkilidir. Sanayi Devrimi ve sonrasındaki gelişmeler, zamanla nüfus artışını desteklemiştir ve nüfus hareketliliği çoğunlukla kentlere doğru yoğunlaşmıştır. Bu süreçle birlikte kentlerde büyük bir nüfus artışı gözlemlenmiştir ve insan faaliyetleri kentlerde yoğunlaşmıştır. Bu hususlar kentlerde yaşanan sorunların temel nedenidir. Bugün, kentler dünya nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapmakta içinde barındırıp, yoğun enerji ve tüketim merkezleri olarak tanımlanmaktalar. Kentlerdeki fosil yakıt kaynaklı enerji kullanımı, iklim değişikliğinin en önemli nedenlerindendir. Öte yandan, iklim krizinin yarattığı yıkıcı etkiler, kentlerde, özellikle daha kırılgan toplulukların barındığı alanlarda, çok daha yıkıcıdır. Dünya genelinde ortaya çıkan tablo, sürdürülebilirlik kavramının kentlerle bir arada ele alınmasını gerektirmektedir. Bugün kentsel sürdürülebilirlik tüm dünya ülkeleri için önem arz eden bir konudur. Birleşmiş Milletler 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), dünya genelinde karşı karşıya kalınan acil çevresel, politik ve ekonomik sorunların çözümüne yönelik bir dizi evrensel amaç olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışması kapsamında SKA 11; Sürdürülebilir kentler ve topluluklar ve SKA13 İklim eylemi amaçları temel alınmıştır. Kentlere sürdürülebilirlik kazandırmak, iklim değişikliğiyle etkin bir şekilde mücadele etmeyi gerektirmektedir. Kentler tarihleri boyunca birçok değişim ve dönüşüm süreçlerinden geçmiştir. Ancak günümüzde bu süreçlerin kendiliğinden ilerlemesi yerine, kentsel sorunlara yönelik belirli planlar ve hedefler kapsamında gerçekleşmesi son derece önemlidir. Kentsel dönüşüm süreçleri, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayacaktır ve sürdürülebilir kent ve çevre oluşumunu destekleyecektir. Diğer bir deyişle, kentsel dönüşüm sayesinde kentlerin altyapısı ve yapıları daha sürdürülebilir hale gelirken, bu da doğrudan iklim değişikliğiyle mücadeleyi ve çevrenin korunmasını kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
The primary reason for the climate change crisis reaching its current severity is the rise in fossil fuel-intensive human activities since the Industrial Revolution. This trend is particularly associated with various forms of production, agricultural practices, transportation, and livestock activities. Developments following the Industrial Revolution have supported population growth over time, and population movements have predominantly concentrated in urban areas. Consequently, cities have witnessed a significant increase in population, along with an intensification of human activities. These factors constitute the underlying causes of many urban problems.Today, cities host more than half of the global population and are characterized as major hubs of energy consumption and resource demand. The use of fossil fuel-based energy in urban areas is one of the leading contributors to climate change. Furthermore, the destructive impacts of the climate crisis are particularly severe in cities, especially in areas inhabited by more vulnerable communities. This global picture necessitates an integrated approach that links the concept of sustainability with urban development. Urban sustainability has thus become a critical issue for countries worldwide. The United Nations 2030 Agenda and the Sustainable Development Goals (SDGs) have been adopted as a set of universal objectives aimed at addressing the pressing environmental, political, and economic challenges facing the world. This thesis focuses specifically on SDG 11 (Sustainable Cities and Communities) and SDG 13 (Climate Action).Achieving urban sustainability requires an effective response to climate change. Throughout history, cities have undergone various processes of change and transformation. However, in the current context, it is essential that these processes are no longer left to evolve organically but are instead guided by specific plans and targeted strategies that address urban challenges. Urban transformation processes can significantly contribute to climate change mitigation and support the development of sustainable urban environments. In other words, through urban transformation, city infrastructure and built environments can become more sustainable, thereby directly facilitating climate change mitigation and environmental protection.