Acil serviste 2-17 yaş arası çocuk hastaların değerlendirilmesinde FOUR (Full Outline of Unresponsiveness) skorlaması ile GKS (Glasgow Koma Skalası)'nın karşılaştırılması
Comparison of the FOUR (Full Outline of Unresponsiveness)scoring and GCS (Glasgow Coma Scale) on emergency department evaluation of children between the ages of 2-17
- Tez No: 947470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER ODABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GKS, günümüzde bilinç bozukluğunun değerlendirilmesinde en yaygın olarak kullanılan skorlama sistemidir. Bu skorlama ile hastanın değerlendirilmesinde objektif bir bakış açısı sağlanması ve sağlık çalışanları arasında ortak bir dil oluşturmasının yanında morbidite ve mortalite hakkında da öngörü yapılabilmesini sağlamaktadır. GKS'nın özellikle sözel değerlendirmesinde kısıtlılıkları bulunduğundan birçok değişik skorlama sistemleri ortaya çıkmış ve bunlar GKS ile karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışmasında acil servise getirilen 2-17 yaş arası çocuk hastalarda GKS ile FOUR skorlamasının mortalite ve morbidite öngörüsü değerlendirilmiştir. 2-17 yaş arasında bilinç kaybı veya bilinç değişikliği olan çocuk hastalar çalışmaya alındı. Hastane içi mortalite, üç günden fazla hastanede yatış, taburculuk sırasındaki ve üç ay sonraki MRS (Modifiye Rankin Skoru) ve GOS (Glasgow Outcome Skoru) değerleri primer sonuç ölçümleri olarak alındı. Toplamda 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastane içi mortalite tahmininde GKS için AUC (Area Under Curve) değeri 0.965 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.909–1.021), FOUR skoru için 0.975 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.931–1.019). Taburculukta kötü MRS tahmininde GKS için AUC 0.871 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.775–0.996), FOUR skoru için 0.859 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.746–0.973). Taburculukta kötü GOS tahmininde GKS için AUC 0.884 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.783–0.986), FOUR skoru için 0.870 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.746–0.993). Üç ay sonra kötü MRS ve kötü GOS tahmininde GKS için AUC 0.965 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.909–1.021), FOUR skoru için 0.975 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.931–1.019). FOUR skorundaki beyin sapı refleksi ve solunum değerlendirmesi GKS'nin verbal değerlendirmesine belirgin bir üstünlük sağlamamaktadır. FOUR skorunun morbidite ve mortalite öngörüsünde GKS ile karşılaştırılmasında çocuk hastaların erişkin hastalardan belirgin bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
GCS is the most widely used scoring system for the evaluation of the disorder of consciousness. This is an objective evaluation of the patent's point of view with the provision of scoring and the building of a common language among health professionals in addition it provides a prediction about the morbidity and mortality. Because of the limitations of GCS especially at verbal evaluation, many scoring systems have emerged and compared with GCS. In this study, we compared morbidity and mortality prediction of GCS and FOUR score in children between the ages of 2-17 in the emergency department. All patients between 2-17 years of age who presented with altered level of consciousness were included in this study. In- hospital mortality, hospitalization more than three days MRS (Modified Rankin Score) and GOS (Glosgow Outcome Score) at discharge and after three months were used as the primary outcome measures. A total of 100 patients were included in the study. Area under curve (AUC) values in predicting hospital mortality for GCS was 0.965 (P=0.0001 AND95% CI: 0.909–1.021), and 0.975 (P=0.0001 AND95% CI: 0.931–1.019) for FOUR Score. AUC in predicting poor MRS (Modified Rankin Score:3-6) was 0.871 (P=0.0001 AND95% CI: 0.775–0.996) for GCS and 0.859 (P=0.0001 AND95% CI: 0.746–0.973) for FOUR Score; AUC in predicting poor GOS (Glasgow Outcome Score:1-3) was 0.884 (P=0.0001 AND95% CI: 0.783– 0.986) for GCS and 0.870 (P=0.0001 AND95% CI: 0.746–0.993) for FOUR Score. AUC in predicting poor MRS and poor GOS, 0.965 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.909– 1.021) for GCS and 0.975 (P=0.0001 ve 95% CI: 0.931–1.019) for FOUR Score. Brain stem reflexes and respiratory assessment of FOUR score to verbal assessment of GCS don't provide a significant advantage. In case of morbidity and mortality prediction of FOUR score and GCS, there isn't any significant diffirence between evaluation of adult patients and children.