Yeni yüzyılda tehdit ve politika: Türkiye'nin milli güvenlik politiği
Threat and policy in the new century: Türkiye's national security policy
- Tez No: 947469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkler, yaklaşık bin yıl önce Orta Asya'dan geldikleri Anadolu coğrafyasında örgütlenerek birçok beylik ve devlet teşkilatı kurmuşlardır. Kurulan beylikler ve devletler zaman içerisinde iç ve dış tehditlere dayanamayıp varlıklarını kaybetmişlerdir. Tarih sahnesinde büyük zaferler ve başarılar kazanmış olan Osmanlı İmparatorluğu, Birinci Dünya Savaşı sonrası zayıf düşerek 624 yaşında yıkılmıştır. İmparatorluğun küllerinden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Yüz yaşını geride bırakan Türkiye Cumhuriyeti, Türklerin Anadolu'da kurdukları devlet teşkilatlarının sonuncusu ve mirasçısı konumundadır. Anadolu'nun Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören eşsiz jeopolitik konumu avantajları ve dezavantajlarıyla Türkiye'nin milli siyasetine yön vermektedir. Türkiye'nin yakın çevresinde gerçekleşen savaşlar, gelişmemiş istikrarsız komşuları, terör ve terör örgülerinin varlığı, göç güzergahı üzerindeki konumu ve deprem başta olmak üzere doğal afetlere sıklıkla maruz kalan bir ülke oluşu gibi çok çeşitli sebepler Türkiye'nin milli güvenliğini sürekli tehdit etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, tüm imkanlarıyla iç ve dış tehditlere karşı kararlılıkla mücadele etmektedir. Türkiye'nin milli güvenliğine yönelik tehditlerin her Türk vatandaşı tarafından bilinmesi, devletin ve milletin varlığını devam ettirebilmesi için hayati önem arz etmektedir. Bu çalışmada 21. yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti'nin milli güvenliğine yönelik var olan tehditler ve bu tehditlerle mücadele için geliştirilen politikalar konu bazlı tasnif edilerek incelenmektedir. Milli güvenliğe yönelik tehditler incelenirken tarihsel arka planları, Türkiye'ye etkileri ve Türkiye'nin mücadele için izlediği politikalar detaylıca ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca Türkiye'nin milli menfaatlerini azami ölçüde korumasına ve hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayabilmek amacıyla politika önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Approximately one thousand years ago, the Turks migrated from Central Asia to Anatolia, establishing numerous principalities and states. Over time, these entities succumbed to internal and external pressures and disappeared. The Ottoman Empire, noted for its historical achievements and victories, weakened after World War I and collapsed after 624 years. From its ashes, the Republic of Türkiye was founded under the leadership of Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Now over a century old, the Republic is the final and legitimate successor of the Turkish state tradition in Anatolia. Anatolia's strategic geopolitical position as a bridge between Asia and Europe influences Türkiye's national policy, bringing both advantages and challenges. Key threats to Türkiye's national security include regional conflicts, underdeveloped and unstable neighboring countries, terrorist organizations, its location on major migration routes, and frequent exposure to natural disasters, particularly earthquakes. The Republic of Türkiye actively confronts these internal and external threats by employing all available means. It is essential for every Turkish citizen to understand these threats to ensure the survival and continuity of the state and nation. This study systematically examines the current national security threats facing Türkiye in the 21st century and classifies the policies developed to counter them. The historical contexts, effects on Türkiye, and the government's response strategies are analyzed in detail. Furthermore, the study offers policy recommendations designed to strengthen Türkiye's ability to protect its national interests and achieve its strategic objectives.