Terör eylemlerini engellemeye yönelik önlemlerin turistlerin güvenlik algıları üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative study aimed at determining the effects of counter-terrorism measures on tourists' perceptions of security
  1. Tez No: 947473
  2. Yazar: FATİH KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, turistlerin terör olaylarına ve güvenlik önlemlerine yönelik algılarının birbirini nasıl etkilediği ve bu algıların milliyete göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'ye gelen İngiliz ve Rus turistler oluşturmuştur. Çalışmada nicel araştırma deseni benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'ye gelen İngiliz ve Rus turistlerle yapılan anket çalışmasında, güvenlik önlemlerinin turistik deneyimi olumsuz etkilediği durumlarda, bu önlemlerin etkili bulunma olasılığının da azaldığı görülmüştür. Buna karşılık, terör tehdidini yüksek algılayan turistlerin güvenlik önlemlerine daha çok inandığı yönündeki varsayım araştırma bulgularıyla desteklenmemiştir. Aynı şekilde, milliyetin bu algılar üzerinde anlamlı bir fark yarattığı da gözlemlenmemiştir. Elde edilen veriler, güvenlik hissinin yalnızca alınan önlemlerle değil, bu önlemlerin turistin zihninde yarattığı etkiyle belirlendiğini ortaya koymuştur. Terörizmin küresel bir tehdit haline gelmesiyle birlikte, farklı milletlerden gelen turistlerin güvenlik konusunda benzer hassasiyetler geliştirdiği ve ortak bir kaygı zemini paylaştığı dikkat çekmiştir. Bu çalışma, turizmde güvenliğin yalnızca teknik uygulamalarla değil, duygusal ve algısal boyutlarla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how tourists' perceptions of terrorist incidents influence their evaluations of security measures, and whether these perceptions vary based on nationality. The sample of the study consists of British and Russian tourists visiting Türkiye. A quantitative research design was adopted, and data were collected through a questionnaire. The research is based on a questionnaire conducted with British and Russian tourists visiting Türkiye. Findings indicate that when security measures negatively affect the tourist experience, the perceived effectiveness of these measures also tends to decrease. Conversely, the assumption that a high perception of terrorist threat would increase belief in the effectiveness of security measures was not supported by the data. Similarly, no statistically significant differences were observed between nationalities in terms of their responses. The results suggest that the feeling of security is shaped not only by the presence of safety measures, but also by the emotional and perceptual impressions these measures leave on individuals. As terrorism has become a global threat, tourists from different countries appear to share similar sensitivities and concerns regarding security. This study emphasizes that in the context of tourism, safety should be approached not only as a technical issue but also through psychological and perceptual dimensions.