Memlûk Sultanı Melik Eşref Halil b. Kalavun ve dönemi (1290-1293)
The Mamluk Sultan al-Malik al-Ashrah Khalil B. Qalawun and his reign (1290–1293)
- Tez No: 947474
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Memlûk Devleti, Orta Çağ'da Türk-İslam dünyasında önemli bir yer tutmuş ve uzun yıllar boyunca bölgesel güç dengesini etkilemiştir. Memlûk Sultanlığı, özellikle Sultan Seyfeddin Kalavun'un yönetiminde zirveye ulaşmış ve onun kurduğu hanedanlık, oğlu Eşref Halil'in tahta çıkmasıyla devam etmiştir. Eşref Halil, kısa ama etkili bir saltanat dönemi geçirmiş; özellikle askeri başarıları ve idari ıslahatlarıyla öne çıkmıştır. Eşref Halil'in en önemli başarılarından biri, babası Sultan Kalavun'un başlattığı Haçlılara karşı mücadelenin devamı olarak Akka Seferi'ni gerçekleştirmesidir. 1291 yılında Akka'yı fethederek, Haçlılar'ın Doğu Akdeniz'deki son kalesini düşürmüş ve İslam dünyasında büyük bir zafer olarak kabul edilmiştir. Akka'nın yanı sıra Sayda, Sur, Hayfa, Beyrut ve çevresindeki birçok stratejik bölgeyi de Memlûk hakimiyetine katmış, Haçlıların bölgedeki varlığını sona erdirmiştir. Bu zafer, Eşref Halil'in“Akka Fatihi”olarak anılmasına neden olmuş ve İslam dünyasında büyük bir coşku yaratmıştır. Eşref Halil'in Akka'nın fethinin ardından Rumkale'yi alması, Memlûklerin Güneydoğu Anadolu ve Irak'a geçişi kontrol eden stratejik bir askeri üs elde etmelerini sağlamıştır. Eşref Halil'in hedefleri yalnızca Haçlılarla sınırlı değildi. Bir diğer önemli amacı, Moğollar tarafından işgal edilen Irak'ı kurtarmaktı. Moğolların Batı'ya ilerleyişine karşı mücadele etmek isteyen Eşref Halil, bu doğrultuda birçok askeri hazırlık yapmış, ancak iç siyasi karışıklıklar ve emirlerle yaşadığı kötü ilişkiler nedeniyle bu amacına ulaşamamıştır. 1293 yılında, iç siyasi çekişmelerin sonucu olarak suikasta uğrayarak hayatını kaybetmiştir. Eşref Halil, askeri başarılarıyla tarih sahnesinde önemli bir yer edinmiş olsa da devletin iç siyasetinde istediği başarıyı gösteremeden hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mamluk Sultanate held a significant place in the medieval Turkic-Islamic world and influenced the regional balance of power for many years. The Mamluk Sultanate reached its peak, particularly under the rule of al-Malik al-Mansur Sayf al-Din Qalawun, and his dynasty continued with the ascension of his son, al-Malik al-Ashraf Khalil, to the throne. Al-Ashraf Khalil had a short but impactful reign, distinguished by his military successes and administrative reforms. One of his most significant achievements was the Acre campaign, which he undertook as a continuation of the struggle against the Crusaders initiated by his father, Sultan Qalawun. In 1291, he captured Acre, bringing down the last Crusader stronghold in the Eastern Mediterranean, which was considered a great victory in the Islamic world. In addition to Acre, he also brought key strategic locations such as Sidon, Tyre, Haifa, and Beirut under Mamluk control, effectively ending the Crusader presence in the region. This victory earned him the title“Conqueror of Acre”and sparked great enthusiasm in the Islamic world. Following the conquest of Acre, al-Ashraf Khalil's capture of Rumkale secured a strategic military base, allowing the Mamluks to control access to Southeastern Anatolia and Iraq. His ambitions, however, were not limited to the Crusaders; another significant objective was to liberate Iraq from Mongol occupation. Seeking to resist the westward advance of the Mongols, he undertook extensive military preparations. However, due to internal political turmoil and strained relations with the emirs, he was unable to achieve this goal. In 1293, as a result of internal political conflicts, he was assassinated. While al-Ashraf Khalil secured a significant place in history through his military achievements, he was unable to attain the same level of success in the state's internal politics before his untimely death.