Mecmu'atü'l-eşâr (Makedonya Millî Kütüphânesi MST II \108 numarada kayıtlı mecmua): İnceleme-metin
Mecmu'atü'l-eşâr (National Library of Macedonia MST II /108): Analyze-text
- Tez No: 947472
- Danışmanlar: PROF. DR. MUVAFFAK EFLATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 656
Özet
Bu çalışma Makedonya Millî Kütüphanesi MST II bölümünde yer alan 108 numarada kayıtlı şiir mecmuasını konu almaktadır. Söz konusu mecmua içerik açısından ilgimizi çekmiş ve Yüksek Lisans Tezi olarak çalışılmaya karar verilmiştir. Çalışmamız beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş kısmında, Klasik Türk Edebiyatında Şiir Mecmualarının tanımına, sınıflandırılmasına ve önemine değinilmiştir. İkinci bölümde, üzerinde çalışılan mecmuanın tavsifine, mürettibine ve tertip tarihine, metnin imlası ve metin tenkidinde izlenen yol hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümdeyse Hurûfî şairlerin baskın olduğu, genel itibariyle tasavvûfî şiirlerin toplandığı bu mecmuadaki mensur ve manzum parçalar içerik, tür, şekil bağlamında ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Şiirlerin şairleri büyük ölçüde TEİS ve TEES'ten yararlanılarak tespit edilmeye çalışılmış buna ek olarak tezkireler başta olmak üzere edebiyat tarihi kaynaklarına müracaat edilmiştir. Ulaşılan verilerin daha rahat görülebilmesi için tablo ve istatistiklerden yararlanılmıştır. Dördüncü bölümde öncelikle“metnin hazırlanmasında takip edilen yol”ve“kullanılan transkripsiyon alfabesi”verilmiştir. Ardından söz konusu mecmua metin tenkidi yoluyla okunmuştur. Metin okunurken ilgili şiirlerin telif eserlerden, öne çıkan mecmua ve tezkirelerden kontrolleri yapılmış, tespit edilen şiirler tenkitli yayın yöntemiyle metne dahil edilmiştir. Son bölüm olan sonuç bölümünde, daha önce verilen bilgiler toparlanmış ve mecmuaya dair kimi çıkarımlarda bulunulmuştur. Takiben ekler kısmında mecmuanın MESTAP'a göre tasnifi ve metnin orijinalinden fotoğraf örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the“mecmua”registered under number 108 in the MST II section of the National Library of Macedonia. This“mecmua”attracted our attention in terms of content and it was decided to be studied as a Master's Thesis. Our study consists of five main chapters. In the first chapter, as introduction, the definition, classification and importance of“Mecmua”in Classical Turkish Literature has been mentioned. In the second chapter, information has been given about the description of the studied“mecmua”, its composition date and compiler, the spelling of the text and the method followed in textual criticism. In the third chapter, the prose and verse pieces in this“mecmua”, in which“Hurufi”poets are dominant and Sufi poems are collected in general, were evaluated in detail in terms of content, genre and form. The poets of the poems were tried to be identified, by using considerably TEİS and TEES, additionally, literary history sources, especially“tezkires”, were also consulted. Tables and statistics have been used to make it easier to see the data obtained. In the fourth chapter, firstly,“the method followed in the preparation of the text”and“the transcription alphabet used”are given. Then the“mecmua”in question has been read through textual criticism. While reading the text, the relevant poems were checked from copyrighted works, prominent“mecmuas”and“tezkires”, the identified poems were included in the text through the method of critical edition. In the final section, the conclusion, the information given was summarized and some conclusions are drawn about the“mecmua”. Then, in the appendices part, the classification of the“mecmua”according to MESTAP and examples of photographs from the original text were given.