Erkeklik ideallerinin şiddet davranışları üzerindeki etkisi ve şiddetin toplumsal kabulünde erkeklik algısının rolü
The effect of masculinity ideals on violent behaviors and the role of masculinity perception in social acceptance of violence
- Tez No: 947516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Samsun ilinde yaşayan 30 erkek katılımcıyla yürütülen nitel bir araştırmadır. Araştırmanın amacı, erkeklik ideallerinin şiddet davranışları üzerindeki etkisini ve bu şiddetin toplumsal düzeyde nasıl meşrulaştırıldığını anlamaktır. Bu doğrultuda elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmada, toplumsal cinsiyet rollerinin inşasında erkekliğe atfedilen güç, kontrol ve otorite gibi niteliklerin şiddetle ilişkisi hem kuramsal hem de ampirik düzeyde ele alınmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesini, hegemonik erkeklik kuramı, toksik erkeklik, kırılgan erkeklik ve sosyal öğrenme kuramı oluşturmaktadır. Bu yaklaşımlar aracılığıyla, erkekliğin kültürel olarak nasıl inşa edildiği ve medya, aile, eğitim, askerlik gibi kurumsal yapılar üzerinden nasıl yeniden üretildiği irdelenmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular, erkeklik ideallerinin yalnızca bireysel tercihlerle değil; sosyal, kültürel ve kurumsal dinamiklerin etkisiyle şekillendiğini göstermektedir. Katılımcıların büyük bir bölümü, erkekliği fiziksel ve ekonomik güçle özdeşleştirirken; şiddeti bu gücün bir ifadesi ya da kontrol aracı olarak değerlendirmiştir. Bununla birlikte, bazı katılımcılar erkekliğin dönüşümüne dair farkındalık geliştirdiklerini ifade etmiş; duygularını açıkça dile getirebilmenin, empati kurabilmenin ve şiddetten uzak durmanın da erkeklik kimliğinin bir parçası olabileceğini belirtmişlerdir. Özellikle genç kuşak bireylerde bu yönelimin daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, toplumsal cinsiyet eşitliği açısından umut verici bir dönüşüm potansiyeline işaret etmektedir. Genel olarak araştırma bulguları, erkeklerin şiddeti büyük ölçüde öğrenilmiş bir davranış kalıbı olarak içselleştirdiklerini, ancak bu kalıplara karşı direnç geliştirme kapasitesine de sahip olduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative study conducted with 30 male participants living in Samsun. The aim of the study is to understand the impact of masculine ideals on violent behavior and how this violence is legitimized at the social level. The data obtained for this purpose was evaluated using content analysis. The relationship between violence and the attributes of power, control, and authority attributed to masculinity in the construction of gender roles is examined both theoretically and empirically. The theoretical framework of the study consists of hegemonic masculinity theory, toxic masculinity, fragile masculinity, and social learning theory. Through these approaches, we examine how masculinity is culturally constructed and reproduced through institutional structures such as the media, family, education, and the military. Interview findings demonstrate that masculinity ideals are shaped not only by individual preferences but also by the influence of social, cultural, and institutional dynamics. A large portion of participants identified masculinity with physical and economic power, while viewing violence as an expression of this power or a tool of control. However, some participants expressed a heightened awareness of the transformation of masculinity, stating that openly expressing emotions, empathizing, and avoiding violence can also be integral to masculine identity. This tendency was observed to be particularly pronounced among younger generations. This indicates a promising potential for transformation in terms of gender equality. Overall, the research findings reveal that men largely internalize violence as a learned behavioral pattern, but they also possess the capacity to develop resistance to these patterns.