Sakız ırkı koyunlarda FSHR, LHβ ve GPR54 gen mutasyonlarının PCR-RFLP yöntemi ile araştırılması
Investigation of FSHR, LHβ ve GPR54 gene mutations in Chios breed sheep by PCR-RFLP method
  1. Tez No: 947520
  2. Yazar: MELİKE KAVUZKOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KIRIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, koyunlarda çoklu doğuma etki eden majör genlerden ziyade etkisinin olabileceği söz konusu olan ve majör genlere bakılarak daha az çalışma yapılan FSHR, LHβ ve GPR54 gen mutasyonlarının Sakız ırkı koyunlarda polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Laboratuvarında yürütülen araştırmada, Sakız ırkına ait toplam 60 adet kan örneği çalışma materyali olarak kullanılmıştır. İncelenen gen bölgeleri PCR yöntemiyle çoğaltılmış ve tüm örnekler genotiplendirme amacıyla sırasıyla FSHR için XmnI, LHβ için BsrBI ve GPR54 için TaqI restriksiyon enzimleri ile kesim işlemine tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda sadece LHβ geninde g.727C>T mutasyonu tespit edilmiştir. LHβ geni bakımından Sakız ırkına ait koyunlarda C ve T olmak üzere iki allel, CC ve CT olmak üzere ise iki genotip tespit edilmiştir. Allel ve genotip frekans değerleri sırasıyla, C ve T allelleri için 0.81ve 0.19, CC ve CT genotipleri için ise 0.62 ile 0.38 olarak hesaplanmıştır. Ki-kare analiz sonucuna göre ise Sakız ırkı koyun popülasyonunun LHβ geni bakımından Hardy-Weinberg dengesinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the FSHR, LHβ and GPR54 gene mutations, which are less studied than the major genes and may have an effect on sheep litter size, by using the polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) method in Chios sheep. In the study conducted at the Animal Science Laboratory of the Faculty of Agriculture, Kırşehir Ahi Evran University, a total of 60 blood samples from Chios sheep were used as research material. The target gene regions were amplified via PCR, and the PCR products were digested using specific restriction enzymes for genotyping: XmnI for FSHR, BsrBI for LHβ, and TaqI for GPR54. As a result of the analyses, the g.727C>T mutation was detected only in the LHβ gene. In terms of the LHβ gene, two alleles (C and T) and two genotypes (CC and CT) were identified in the Chios sheep. The allele frequencies were calculated as 0.81 for C and 0.19 for T, while the genotype frequencies were 0.62 for CC and 0.38 for CT. According to the chi-square test, the Chios sheep population was found to be in Hardy-Weinberg equilibrium with respect to the LHβ gene.