Din ve mitolojilerde yer ve yeraltı kültü
The cult of earth and the underworld in religions and mythologies
- Tez No: 947522
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yer ve yeraltı kavramları, farklı inanç sistemlerinde kutsallık, eskatolojik, kozmolojik ve mitolojik anlamlarla ele alınmıştır. Semitik dinlerde yer ve yeraltı, insanın yaratılışı, kutsal mekânlar ve ölüm sonrası hayat bağlamında önemli bir yere sahipken; Sümer, Babil, Asur, Eski Mısır ve Eski Yunan mitolojilerinde tanrılar, yaratılış mitleri ve öteki dünya inanışları çerçevesinde şekillenmiştir. Bu perspektiften bakıldığında, yeryüzünün cennetle özdeşleştirilmesi ya da cehennem tasvirlerinin yeraltı ile ilişkilendirilmesi gibi temalar, kozmolojik tasavvurların temel unsurlarından biri hâline gelmiştir. Bu çalışmada, kutsal metinler, mitolojik anlatılar ve tarihsel kaynaklar doğrultusunda yer ve yeraltının inanç sistemlerindeki konumu ve işlevi karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of earth and the underworld have been interpreted with sacred, eschatological, cosmological, and mythological meanings in various belief systems. In Semitic religions, earth and the underworld hold significant importance in relation to human creation, sacred spaces, and the afterlife. In contrast, in Sumerian, Babylonian, Assyrian, Ancient Egyptian, and Ancient Greek mythologies, these concepts are shaped within the framework of gods, creation myths, and beliefs about the afterlife. From this perspective, themes such as the identification of the earth with paradise or the association of depictions of hell with the underworld have become fundamental elements of cosmological thought. In this study, the place and function of earth and the underworld in belief systems are examined comparatively through sacred texts, mythological narratives, and historical sources.